Akıllı TelefonlarSony

Sony Xperia 1 II DxOMark Testlerinde Hayal Kırıklığı Yaratan Bir Sonuç Aldı

Akıllı telefon pazarında önemli bir konumda olan Sony, kameralar konusunda diğer üreticilerle sürekli olarak irtibat içerisindedir. Genellikle amiral gemisi modellere lens tedarik eden Japon üretici, ne hikmetse kendi telefonlarında çok eksikleri olan lenslere yer veriyor. İşte bunun bir örneği de bugün test sonuçları yayınlanan Xperia 1 II’de ortaya çıkıyor…

Xperia 1 II DxOMark testlerinde

Sony’nin geçtiğimiz yıl piyasaya sürdüğü Xperia 1 II modeli, DxOMark tarafından test edildi ve bugünde derecelendirildi. Toplam 112 puanlık bir performans ortaya koyan bu telefon, ne yazık ki ilk 10’a bile giremedi.

DxOMark’a göre Xperia 1 II’nin kamerası, Xperia 1 ile karşılaştırıldığında her konuda daha gelişmiş ve daha iyi. Cihaz, yeterli ışıkta iyi pozlanmış fotoğraflar çekebiliyor ancak, loş koşullarda aynı başarıyı gösteremiyor.

20210127 182537 48 e1611750706124

Öte yandan dış dinamik aralığında etkili olan bu telefon, iç mekan çekimlerinde de biraz yetersiz kalıyor.

Porte modunda ise başarılı işler sergilediğini söyleyebiliriz. Zira arka plan ve nesne arasındaki ayrım mükemmel yapılıyor ve ortaya güzel bir içerik çıkıyor. Xperia 1 II, segmentine göre bu noktada çok iyi.

Bildiğiniz üzere bu telefonda; Sony’nin mikro-tek teknolojisiyle entegre edilmiş, saniyede 20 kareye kadar yüksek hızlı çekim yapabilen 3D iToF sensörü bulunuyor. Saniye 60 otomatik odaklama ve geniş diyaframlı ölçümü destekleyen bu lens; gerçek zamanlı göz odaklamalar yapabilir ve harika işler ortaya koyabilir.

Özetle Sony’nin eski amiral gemisi bazı noktalarda tatmin edici özelliklere sahip. Ancak DxOMark’a göre telefonun kamerası diğer rakiplerine göre biraz daha zayıf kalıyor. O yüzden de ilk 10’a girmeye hak kazanamıyor.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu