SonyAkıllı Telefonlar

Sony Xperia Compackt Modellerine Tekrardan Dönüyor! iPhone 12 Mini’ye Rakip

Yabancı kaynaklardan gelen haberlere göre Sony, Xperia Compackt telefonlarını tekrardan piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Japon teknoloji devi Sony, yeni yılda piyasaya süreceği akıllı telefonları ile pazarda tekrardan kan bulma arayışlarına girecek. Gelen bilgilere göre dev üretici, Apple’ın iPhone 12 Mini modeline rakip olarak gösterilen, Xperia Compackt telefonlarını yeniden piyasaya sürecek.

Xperia Compackt telefonlar tekrardan geliyor

Güvenilir kaynaklardan biri olan OneLeaks, Sony’nin iPhone 12 Mini gibi eski kompakt telefonlar üzerine çalıştığını  doğruladı.

Japon devinin piyasaya sürmesi beklenen Xperia Compakt telefonu; 140 x 68,9 x 8,9 mm boyutlarında olacak. Bu, daha önceki Xperia Z2 ‘den daha küçük olarak karşımıza çıkacak. Ancak iPhone 12 Mini’den de daha büyük ölçülere sahip olacak. (iPhone 12 Mini-131,5 x 64,2 x 7,4mm boyutlarında).

Bunun böyle olmasının sebebi de, düz ekranlı akıllı telefonların büyük çerçevelere ve bir o kadar da büyük bir çeneye sahip olmasından kaynaklanıyor.

 Xperia Compackt

Öte yandan Sony’nin yeni Compackt telefonunda, damlacık şeklinde delikli bir ekrana yer verilmesi bekleniyor. Aynı zamanda bu deliğin içerisinde de 8 megapiksellik bir selfie kamerasının olacağı iddia ediliyor. Ancak bu damla çentiğin, diğerlerine nispeten biraz daha küçük olması bekleniyor.

Arka panele gelecek olursak bu cihazda, iki sensörü ve bir adette flaş ünitesine barındıran bir kamera kurulumu olacak. Bunlardan ana kamera 13 megapiksellik bir lens ile donatılırken, ikincil sensör hakkında ise henüz net bir bilgi yok.

 Xperia Compackt

Diğer temel özelliklerden bahsedecek olursak Sony’nin bu telefonda, güç düğmesinin üzerine entegre edilen bir parmak izi tarayıcı bulunacak. Aynı zamanda ses seviyesi kontrol tuşları solda, kamera kısayolu ve güç açma-kapatma tuşu ise sağ tarafta yer alacak.

En üstte 3.5mm kulaklık girişini barındıracak olan bu telefon, sizleri typ-c bağlantılarla uğraştırmayacak. Şimdilik Sony’nin yeni telefonu hakkında tüm bildiklerimiz bu kadar. Yeni bir haber aldığımızda tekrardan sizlerle paylaşacağız. Takipte kalmaya devam edin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu