Güncel HaberlerTeknoloji Haberleri

SpaceX Starlink İnternet Hızını Uçuşa Geçirdi

Elon Musk'a ait olan SpaceX şirketi, uzay interneti olarak adlandırılan Starlink hizmetini, hız konusunda yeni bir rekora ulaştırdı.

Elon Musk, uzay interneti Starlink üzerine hedefleri büyütüyor. SpaceX tarafından geliştirilen bu internet, şimdi hız konusunda yeni bir rekora imza atıyor.

Yabancı kaynaklardan gelen raporlara göre Starlink, ABD’de de gerçekleştirilen son testlerde 200 Mps’ye kadar hıza ulaştı. Bu skor, direkt rakip olarak gösterilen HughesNet ve ViaSAT’ı da mağlup etti.

Starlink
SpaceX Starlink hızını 200 Mps’ye çıkardı

SpaceX ve ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından paylaşılan veriler, “Starlink” uydu İnternet hizmetinin ortalama indirme hızının 80 Mbps’ye ulaştığını açıkladı. Ancak maksimum sayıda bu, 200 Mbps’ye kadar ulaşabiliyor.

Elon Musk’a göre bu hız, yıl sonuna kadar daha iyi rakamlara gelecek. Aynı zamanda Starlink internet hizmeti de paralel olarak daha fazla kullanıcıya ulaşacak.

Starlink İnternet Tüm Dünyaya Yayılacak

Elon Musk tarafından 2015 yılında duyurulan Starlink internet hizmeti projesi, bugün inanılmaz ivme yakalayarak 1300’den fazla uydusuyla uzaya çıktı. SpaceX CEO’su Musk’a göre Starlink internet , 2021’in sonunda daha fazla kullanıcıya sunularak kapsama alanını genişletecek.

Fiyat Konusunda Biraz Acımasız

SpaceX’in deneme testlerini gerçekleştirdiği Starlink, şu anda beta olarak test edilmesine rağmen 99 dolarlık bir aylık ücrete tabi.

Kurulum ücreti konusunda da yine oldukça yüksek bir rakam kullanıcıya sunuluyor. Zira 500 dolarlık kuruluma sahip olan Starlink, Türkiye şartlarında neredeyse imkansız denecek kadar yüksek bir rakama sahip.

Peki Starlink Türkiye’ye gelse alır mıydınız? Bu rakamlara internet kullanmak sizce mantıklı mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu