Teknoloji HaberleriAkıllı TelefonlarGüncel Haberler

SpaceX Starship SN11 Görevini Tamamlayamadan Patladı

Elon Musk'a ait Uzay Araştırmaları Teknoloji Şirketi SpaceX'in, son gönderdiği Starship SN11 yere inmeden patladı

Elon Musk’ın uzay araştırma dalında faaliyet gösteren SpaceX, hız kesmeden roketleri ateşlemeye devam ediyor. Özellikle son birkaç haftadır uzaya sıkça roket gönderen şirket, artık hedeflerine de kısa sürede ulaşmayı amaçlıyor. Ancak işler her zaman yolunda gitmeyebiliyor. Zira dün ateşlenen Starship SN11, görevini tamamlayamadan patladı.

SpaceX’in Starship SN11 roketi patladı

Dün resmi bir açıklama yapan SpaceX,  “gezegenler arası uzay aracı” Starship SN11’in Boca Chica’daki test lansmanından sonra güvenli bir şekilde iniş yapamadığını ve patladığını duyurdu. Havada patlayan bu prototipin arızası mühendisler tarafından araştırılıyor.

SpaceX Starship SN11

SpaceX mühendisi John Insprucker, canlı yayında yaptığı konuşmada “SN11 ile ilgili tüm verileri gerçekten kaybetmiş gibi görünüyoruz,” dedi ve Starship SN11’in patladığını üzülerek belirtti. Aynı zamanda ekip olarak bu sorunun neyden kaynaklandığını da pür dikkat araştırdıklarını dile getirdi. Peki olay tam olarak nasıl oldu?

SpaceX’in açıklamalarına göre Starship SN11, uygunsuz hava koşulu ve yoğun sisten dolayı bir anda ortadan kayboldu. Bu yüzden roketin inişini görmek de mümkün değildi.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra atışı yapan ekip,  SN11’in parçalarını yaklaşık 8 kilometre uzakta bir yerde buldu.

Bu konu hakkında Twitter hesabından açıklama yapan Elon Musk, SN11’in 2 numaralı motorunun iniş esnasında yanma odasında yetersiz basınca sahip olduğunu dile getirdi. Muhtemelen patlamanın sebebi de bundan kaynaklanıyor.

Bakalım Musk’ın şirketi bir sonraki atışını ne zaman gerçekleştirecek? Dört gözle takip ediyor olacağız.

Kaynak: Cnet

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu