Teknoloji HaberleriAkıllı Telefonlar

Starlink İçin Beklenen Müjde Mobil Kullanıcılara Geldi

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, uzay interneti olarak bilinen Starlink’i adım adım hayata geçirmeye devam ediyor.

Şu anda ABD’de test edilen bu internet, yıl sonunda mevcut konum dışında da kullanılabilecek. Yani bu hizmet, artık ev ya da ofis dışında da özgürce kullanılabilecek. İşte Elon Musk’ın bu konu hakkında verdiği bazı cevaplar…

SpaceX Starlink kapsama alanını genişletecek

Elon Musk’ın dev projesi Starlink, sizlerin de bileceği üzere yalnızca sabit yerlerde kullanılabiliyor. Yani beta olarak bu interneti test eden kişiler, SpaceX’in sunduğu bu hizmeti sadece kayıtlı adreslerinde kullanabiliyor.

Ancak Musk, yıl sonuna kadar SpaceX’in kapsama alanını genişleteceğini ifade etti. Yani uzay internet projesini birkaç ay içinde ev dışında her yerde kullanabilmeniz mümkün olacak.

SpaceX’in bu projeyi hayatın her alanda kullanabilmesi için bazı şeyler yapması gerekecek. Bu internet için öncelikle ABD’nin FCC sertifika kurumundan onay alması gerekecek.

FCC sertifikasına ek olarak Musk, uzay internetin daha fazla insan tarafından kullanılması için uydu sayısını arttırması gerektiğini dile getiriyor.

Starlnk’in daha geniş kapsama alanına sahip olması için, yörüngeye daha fazla uydu gönderilmesi gerekecek. Buna ek olarak SpaceX’in yazılım tarafında da bazı yükseltmeler alması lazım. Bu süreç ortalama birkaç ay sürecek ve en geç yıl sonuna kadar da hayata geçirilecek.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu