Rehberler

Telegram Gizlilik Ayarları Nasıl Yapılır?

Telegram gizlilik ayarları nasıl yapılır? Telegram şifreleme ve daha fazlası burada...

WhatsApp gizlilik sözleşmesinin ardından seri bir şekilde hız kazanan Telegram, artık popüler hale gelen yeni mesajlaşma platformlarından biri oldu diyebiliriz. Hatta Sensor Tower adlı analiz şirketine göre bu uygulama, Ocak 2021’de en çok indirilen ”oyun dışı” uygulama olmayı başardı ve yeni bir rekora da imza attı.

Hemen hemen hepimizin kullandığı Telegram, pek çok açıdan avantajlar sunuyor. Ancak kullanıcıların çoğu bu avantajların farkında bile değil. Özellikle gizlilik konusunda ön plana çıkan bu uygulama, WhatsApp’a nazaran kendisini daha çok koruyor. İşte bugün ki konumuzda tam olarak bununla alakalı. Sizlere Telegram’ın gizlilik ve şifreleme gibi özelliklerinden birkaçını açıklayacağız. Hazırsanız başlayalım…

Telegram gizlilik ayarları nasıl yapılır

Çeşitli özellikleriyle ön plana çıkan bu mesajlaşma uygulaması, kullanıcıların kendilerini güvende hissetmesi için oldukça geniş kapsamlı özellikler sunuyor. Dilerseniz gelin sözü daha fazla uzatmadan, Telegram’daki gizlilik özelliklerinin bizlere sunduğu avantajlara bakalım;

Sohbetleri Kilitle

Telegram’ın bizlere sunmuş olduğu en güzel nimetlerden biri, hiç şüphesiz sohbetleri kilitlemektir. Herkesin mutlaka ihtiyacı olan bu özellik, hızlı bir pin ya da parmak izi tarayıcı gibi güvenlikler ile sohbetlerinizi kilitlemeye olanak tanıyor. Sizlerde sohbetlerini kilitlemek istiyorsanız; Ayarlar-Gizlilik ve Güvenlik- Parola Kilidine gidebilirsiniz. Dilerseniz burada bir pin belirleyin, dilerseniz telefonunuzun mevcut parmak izini varsayılan olarak ayarlayın. Karar tamamen size kalmış.

Gizli Sohbetler

Telegram’ın varsayılan sohbetleri, platformun içerisinde yer alan güvenli bulut tarafından yedeklenir. Bu, aynı anda birkaç cihazda uygulamayı kullanabileceğiniz anlamını taşıyor. Fakat bu sohbetler uçtan uca şifrelenmiyor. Çünkü uygulamanın, oturum açmış olduğunuz diğer cihazlarda kullanılabilmesi için sohbetlerine erişmesi gerekir. İşte Telegram’ında bu konuda sunduğu ilaç gibi bir çözüm var. O da gizli sohbetler…

Her iki taraf içinde uçtan uca şifrelenmeyi sağlayan gizli sohbetler, alıcı ve gönderici dışında başkasının sohbete erişmesini engelliyor. En güvenli mesajlaşma için tercih edilen gizli sohbetler, iletişim kurmak için en sağlam çözüm olarak gösterilebilir. Ancak gizli sohbetleri açtığınız taktirde, diğer çoklu cihazlarda kullanımı da kaybedeceksiniz.

Kendi Kendini Yok Eden Medya

Kendi kendini yok eden medya özelliğine daha önceden de aşinayız. Lakin bu özelliğe daha önce gizli sohbetler aracılığıyla erişebiliyorduk. İşte yeni güncelleme ile artık işler daha da kolaylaştı. Son güncelleme sayesinde, normal sohbetlerde de kendi kendini yok eden medyayı kullanabilirsiniz.

Sizlerde bu özelliği kullanmak için, belirli bir sohbete gidin. Ardından galerinizi açın ve bir resim ya da video seçmek için önizlemeye dokunun. Daha sonra medyanın altındaki dört seçenekte kronometre simgesini bulun. İşte buradan da medyayı süreli olarak göndermeyi seçebilirsiniz.

Telegram

İki Adımlı Doğrulama

Diğer uygulamalarda olduğu gibi Telegram’da da iki aşamalı doğrulama özelliği bulunuyor. Bu özelliği etkinleştirdikten sonra, yeni veya eski cihazdan uygulamaya her giriş yaptığınızda şifre girmeniz gerekecektir.

Prox Sunucular

Bir diğer özelliğimiz ise proxy sunucuları. Bu, kullanıcıların özel bir proxy sunucusuna bağlanarak IP adreslerini gizlemelerine olanak tanır. Bir nevi VPN bağlantısına benzer olarak çalışıyor. Proxy’nin her ne kadar VPN gibi güvenli olmadığı söylense de, internet hızınızdan düşürmeme gibi bir avantaja sahip. Sizlerde bu efsane özelliği açmak için; Ayarlar-Veri ve Depolama- Proxy Ayarlarına gidebilirsiniz.

Gönderenin Mesajlarını Silin

Telegram, kullanıcıların yalnızca kendi mesajlarını değil, aynı zamanda başkaları tarafından özel olarak gönderilen mesajları da silmeye olanak tanır. Bu özellik her ne kadar bazı kişiler tarafından beğenilmese de, sohbetlerinde mutlak gizlilik isteyenler için kesinlikle iyi bir nimettir. Ayrıca karşıdaki kişinin telefonu çalındığında da, bu özellik sayesinde gizliliğinizi koruyabilirsiniz. Peki bu özelliği nasıl yaparız?

Gönderen kişinin mesajını silmek oldukça kolay. Herhangi bir sohbete girin ve mesaja uzunca basın. Ardından mesajlarınızın nasıl sileceğinize benzer şekilde bir sil simgesi çıkacak. İşte bu sil simgesinden karşıdaki içinde mesajları temizleyebilirsiniz.

Sizi Gruplara Kimlerin Ekleyeceğini Kontrol Edin

Bu özellikte işinize yarayacak en önemli unsurların başında geliyor. Yapacağınız birkaç basit ayar sayesinde, rastgele başkalarının sizi gruplara eklemesinin önüne geçebileceksiniz. Bunun içinde; Ayalar- Gizlilik ve Güvenlik-Gruplar seçeneğine gidiniz.

Telegram

Yukarıdaki ekrana geldikten sonra, yabancıların sizi gruplara eklemesini engellemek için ”Kişilerim” seçeneğini aktif edebilirsiniz. Böylece herkes sizi kafasına göre gruplara dahil edemez.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu