Teknoloji Haberleri

Tesla, Ölümcül Teksas Kazasında Şok İddia

Yerel kolluk kuvvetleri, hemen ardından arabanın direksiyon başında kimse olmadan düştüğünü söyledi.

Tesla’nın üst düzey yöneticilerine göre, son zamanlarda Teksas’ta iki kişiyi öldüren ve düşen bir Tesla Model S , sürücü koltuğunda birisine sahip olabilir. Pazartesi günü bir kazanç çağrısındaki yorumları, kazanın hemen ardından yerel kolluk kuvvetleri tarafından yapılan açıklamalarla çelişiyor ve olayı inceleyen federal kaza müfettişlerinin çabalarını karmaşıklaştırabilir.

Tesla’nın araç mühendisliği başkan yardımcısı Lars Moravy, şirket temsilcilerinin kazayı yerel kolluk kuvvetleri ve Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ve Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’ndan (NTSB) müfettişlerle birlikte denetleyebildiğini söyledi. Moravy, şirketin direksiyon simidinin “deforme olduğunu” belirleyebildiğini ve bunların kaza anında sürücü koltuğunda birinin olduğu sonucuna vardığını söyledi.

Moravy, “Kaza sonrası tüm emniyet kemerlerinin çözülmüş olduğu bulundu,” diye ekledi. Tesla’nın gelişmiş sürücü destek sistemi Otopilot, yalnızca emniyet kemerleri bağlandığında çalışabilir. ( Son zamanlarda Tüketici Raporları , Tesla’nın araçlarının bir kişinin sürücü koltuğunda olduğunu düşünerek kolayca “kandırılabileceğini” kanıtladı .)

tesla teksas kazasi

Hükümet Tesla’nın açıklamalarına kızarsa, öyle demiyor. NHTSA sözcüsü yorum yapmaktan kaçınırken, NTSB temsilcisi yorum talebine yanıt vermedi.

Moravy, Tesla’nın SD kartı araçtan kurtaramadığını, ancak yerel kolluk kuvvetlerinin bunu şirkete ulaştırmak için çalıştığını söyledi. “Bu tür veriler ve sahadan alınan diğer bilgiler aracılığıyla, güvenliği yüksek derecede göstermeye ve gelecekte ürünlerimizi iyileştirmeye devam ediyoruz,” diye ekledi.

Kaza 17 Nisan Cumartesi günü Teksas, Spring’de meydana geldi. Houston’daki KHOU’ya göre olay yerindeki müfettişler, kaza anında sürücü koltuğunda kimsenin bulunmadığından “yüzde 100 emindi”The New York Times’a göre , kazadan dakikalar önce erkeklerin eşlerinin, aracın 2019 Tesla Model S olan Otopilot özelliğinden bahsettiklerine kulak misafiri oldukları söylendi . İki kurban, 69 yaşındaki Everette Talbot ve önde gelen bir lokal anestezi uzmanı olan 59 yaşındaki William Varner olarak tanımlandı.

Kazanın ardından Tesla CEO’su Elon Musk, “şimdiye kadar kurtarılmış veri günlüklerinin” Otopilot’un devreye girmediğini veya araç sahibinin şirketin Otopilot kullanımına izin verebilecek “Tam Kendi Kendine Sürüş” seçeneğini satın almadığını belirttiğini iddia etti. yerel yollarda. Bugün şirket, kanun uygulayıcılarının olayla ilgili ilk değerlendirmesiyle doğrudan çelişerek yorumlarını bir adım daha ileri götürdü.

Bununla birlikte, Tesla’nın federal hükümet tarafından soruşturma altında olan bir kazayla ilgili kamuoyuna ilk kez açıklama yapması değil. Musk ayrıca Tesla araçlarıyla ilgili olaylarla ilgili medyada son derece eleştirel davrandı ve gazetecilerin sansasyonel nedenlerle haksız bir şekilde şirketine odaklandıklarını ve her gün meydana gelen sayısız standart karayolu ölümlerinin neden bu kadar güçlü bir şekilde ele alınmadığını sorguladıklarını söyledi. (İyi bir karşı argüman için lütfen Jalopnik gazeteci Jason Torchinsky’nin Tesla kazalarının neden haber değeri taşıdığına ilişkin açıklamasını okuyun .)

Pazartesi günkü çağrıda Musk, Otopilot’un Teksas kazası sırasında kullanımda olmadığını iddia ederek “aldatıcı medya uygulamaları” eleştirisini yineledi ve aksini söyledikleri için gazetecileri eleştirdi.

Musk, “Bu gazeteciler kendilerinden utanmalı” dedi.

Eray Bektaş

Teknoloji meraklısı, genç bir editör. Bayılana kadar yemek onun felsefesidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu