Rehberler

Torrent Nedir? Torrent ile Nasıl Dosya İndirilir?

Oyun, uygulama, dizi ve film indirme işlemleri çoğu zaman telaşeli ve zahmetli bir iş olarak görülüyor, doğru kaynağı aramak kullanıcılar için bi’ nevi eziyet haline geliyor. Binlerce upload, belki yüz binlerce indirme sitesi, binlerce indirmeye aracı uygulama; ancak yeni nesil gayet iyi bilir ki en basit ve zahmetsiz indirme işlemleri Torrrent üzerinden yapılıyor. Özellikle birkaç yıl öncesine kadar oyun ve dizi indirmelerinde genç neslin kurtarıcısı olan Torrent, yeni çıkan oyunların kırılması (cracklenmesi) ile birlikte son kullanıcıya ulaşıyor, hızlı ve zahmetsiz dosya indirimleri gerçekleşiyordu. Peki hala oldukça popüler olan torrent nedir? Nasıl kullanılır? Nasıl çalışır? İşte tüm sorularınızın cevabı!

Torrent Nedir?

Torrent asıl itibariyle dosya biçimidir. İndirilecek dosya ve klasörlere bağlı olan metadatayı isimlendirmek için kullanılan bu terim, asıl dosyayı içermezken, asıl dosyanın sunucudaki görüntüsünü içermektedir. Temel işlevi ise büyük boyutlu dosyalara daha hızlı bir şekilde ulaşım sağlamak ve güvenli indirmeler yapmaktır. Ülkemizde ve dünyada kullanım yoğunluğu dizi, film ve oyun alanlarındayken, büyük boyutlu birçok dosyanın torrent hali kullanıma sunulabilmektedir.

ezgif.com gif maker 5

Daha basite indirgeyerek anlatmak gerekirse torrent; büyük dosyaların birçok bite ayıran ve daha sonrasında bu bitleri tekrar birbirine bağlayarak kullanıcıya daha hızlı bir indirme deneyimi yaşatan sistemdir. Bitlere ayrılan dosya daha hızlı bir şekilde indiğinden torrent indirme yöntemi kullanıcılar tarafından ziyadesiyle sevilmektedir. Ek olarak bu sistemde her kullanıcı bir sunucudur. Yani siz bir indirme yaparken, aynı dosyayı indiren başka bir kişiden de veri alırsınız. Tabi ki o da sizden…

“Torrent Nedir?” Diyenlerin En Merak Ettiği Konu: Torrent Yasal Mıdır?

Torrent uzantılı dosyalar indirmek teorik olarak yasaldır. Tıpkı Google Drive, Mega, MediaFire gibi sitelerden indirdiğiniz gibi; ancak her upload sitesinde olduğu gibi telif hakkı ile korunan içerikler ve dosyalar indirmek hak ihlali olarak değerlendirilir ve yaptırıma tabii tutulabilir. Öyle ki yüzlerce liralık oyunları torrent sayesinde ücretsiz bir şekilde indirebiliyorsunuz. Bu da oyunu geliştiren kişilerin canını sıkabiliyor; lakin bugüne kadar torrent uygulama indirdiği için ceza alan birileri var mıdır? Bilinmez…

ezgif.com gif maker 7

Bir Dosya Torrent Olarak Nasıl İndirilir?

Öncelikle torrent uzantılı bir dosyayı indirebilmek için herhangi bir torrent istemcisini telefon veya bilgisayarımıza kurmamız gerekmektedir. Günümüzün en popüler torrent istemcileri uTorrent ve BitTorrent‘tir; ancak bu aşamada herhangi bir torrent istemcisini kullanabilirsiniz. Daha sonrasında ise indirmek istediğiniz uygulama veya dosyayı internette sonuna “torrent” ekleyerek aratıyoruz. (Örnek: “Pes 2017 torrent”). Bu aşamadan sonra güvendiğimiz bir kaynaktan oldukça küçük olan xxxxx.torrent isimli dosyayı indiriyoruz. Bu dosyaya girdiğimizde otomatik olarak torrent istemcimiz açılıyor ve indirme başlıyor. İşlem bittikten sonra dosyayı veya uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu