Sosyal MedyaAkıllı Telefonlar

Twitter Tip Jar Kullanıma Sunuldu! Bahşiş Dönemi Başladı

Uzun süredir test edildiği söylenen Twitter Tip Jar bugün nihayet kademeler halinde kullanıma sunuldu.

Sosyal medya uygulamaları arasından en popüler olan Twitter, geçtiğimiz haftalarda bazı kişilerin ödeme alacağı bir özelliği getireceğini açıkladı. Bir süredir test edilen bu özellik, bugünden itibaren bazı kullanıcılara erişime açıldı. Artık Twitter Tip Jar ile belirli kişilere para gönderebilirsiniz.

Aslında Twitter Tip Jar özelliği biraz TikTok ve Cluphouse’da anımsatıyor. Zira bu uygulamaları kullanan kişilerde çeşitli işlemler yaparak takipçilerinden bağış alabiliyor. Örneğin canlı yayında vb. gibi durumlarda.

Twitter Tip Jar erişime açıldı

Twitter’ın sunmuş olduğu bu yeni özellik, kullanıcıların profillerine para alabilecekleri küçük bir simge ekliyor. Dileyen kişiler bu simgeye tıklayarak takip ettiği kişiye çeşitli şekillerde bağış yapabilir.

Şu anda bu özellik iOS ve Android telefonlarda İngilizce dil kullanan kişiler için açık. Yani farklı diller için henüz bu özellik gelmedi. Ancak önümüzdeki günlerde kademeler halinde herkese sunulacaktır.

Twitte

Twitter Tip Jar
Twitter Tip Jar şu an sadece İngilizce dilde destekleniyor.

Twitter Tip Jar özelliğinde herkes birbirine para gönderip alamaz. Şirket bu özelliği belirli kişiler için piyasaya sürdü. Örneğin; gazeteciler, uzmanalar, içerik oluşturucular ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar Tip Jar üzerinden para toplayabilecek.

Bu özelliği kullanan kişilerin profilinde genelde takip et düğmesinin yanında bir simge olacak. Kavanoza benzer bu simgeye tıklayarak yukarıda bahsettiğimiz kişilere para desteğinde bulunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu simgeye tıklayıp ödeme yapacağınız miktarı girmek. Tabii ödeme yapacağınız mecralarında şu anda kısıtlı olduğunu belirtmekte fayda var. Şu an sadece, Bandcamp, Cash App, Patreon, PayPal ve Venmo gibi araçlarla ödeme yapabilirsiniz.

Artık sizlerde Twitter’da yeni sunulan bu özelliği deneyimleyebileceksiniz. Ancak Tip Jar özelliğinin herkes için erişilebilir olması birkaç haftalık süre alacaktır. Bunun için sabırla beklemenizi tavsiye ederiz.

Daha önce bu özellik Cluphouse ve TikTok’ta görüldü. Şimdi ise popüler sosyal medya aracı Twitter’da kullanıcıların birbirine para göndermesinin önüne açtı. Bu sayede insanlar artık Twitter Tip Jar ile kolayca birine bağış yapabilecekler. Ayrıca Twitter’ın burada alacağı hiçbir payda olmayacak.

Peki siz bu yenilik hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncülerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu