Sosyal MedyaAkıllı Telefonlar

WhatsApp, Android ve iOS İçin Mesajları Daha Güvenli Hale Getirecek

Facebook şirketine ait olan WhatsApp, yakın zamanda gizliliği korumak için yeni bir özellik alacak.

Son günlerin en çok tartışılan şirketlerinden WhatsApp, çıkardığı gizlilik politikası yüzünden hala kullanıcılar tarafından tepki görüyor. Birkaç aydır ciddi kayıplar veren bu şirket, kaybettiği müşterilerinin gönlünü geri kazanmak içinde sık sık güncellemeler yayınlıyor. İşte şimdi bunlara eklenecek olan yeni bir özellik daha WaBetaInfo tarafından keşfediliyor.

WhatsApp Yeni Bir Özelliği Test Ediyor

Gizlilik konusunda kendini daha masum göstermek isteyen WhatsApp, kullanıcıların buluta yerleştirdiği sohbet yedeklemeleri için yeni şifrelemeler üzerine çalışıyor. WaBetaInfo adlı kaynağa göre dev şirket, şu anda bu özelliği beta sürümlerinde test etmeye başladı. Muhtemelen kısa süre içinde de kararlı sürümlere entegre edilecektir. Şimdi yeni özellik hakkında biraz daha derinlere inelim.

Kaynağa göre WhatsApp, bulut yedeklemeleri için yeni bir şifreleme üzerine çalışıyor. Normal şartlarda uygulama içerisinde mesajlar için uçtan uca şifreleme zaten mevcut. Ancak oldukça önem taşıyan bu özellik, yakın zamanda sohbet yedeklemeleri içinde yerini almaya başlayacak. Şirketin burada amaçladığı şey, sizlerin de anlayacağı üzere yedeklenen mesaj ve medyaları uçtan uca şifrelerle korumaktır. Kullanıcı tarafından oluşturulan parola ile, sohbet yedekleriniz artık çok daha güvenli hale gelecektir.

Sohbet Yedeklemeleri Nasıl Şifrelenir?

Eğer beta sürüme sahipseniz birkaç adımda sohbet yedeklemelerinizi ve şifrelemeyi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Şimdi bizi takip edin;

  • Android kullanıcısı iseniz uygulamayı açın ve sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun. Ardından bu bölümden ayarlar seçeneğine girin,
  • iPhone’larda ise doğrudan sağ alttaki ayarlar sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır,
  • Şimdi her iki telefonda da bu işlemleri yaptıysanız ”Sohbet” seçeneğine tıklayın,
  • Bu kısma geldikten sonra karşınıza, duvar kağıtları ve sohbet yedeklerini seçmenize olanak tanıyan bir ekran ekran çıkacak. İşte buradan ”Sohbet Yedekle” seçeneğine dokunun,
  • Hemen bir yedekleme oluşturmak için, ”Şimdi Yedekle” seçeneğine tıklayın. Hepsi bu kadar. Şifreleme için WhatsApp, otomatik olarak numara girmenizi isteyecek ve şifre belirlemek için karşınıza bir seçenek çıkaracaktır. Bu sayede verilerinizi de güvende tutabileceksiniz.

Sizler WhatsApp’ın son güncellemeleri hakkında neler düşünüyorsunuz. Gizlilik için önemli bir adım olarak değerlendirilebilir mi? Yorumlarda belirtiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu