Sosyal Medya

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesini Kabul Etmeyenlere Ne Olacak? İşte Resmi Açıklama

WhatsApp gizlilik politikasını kabul etmeyen kullanıcılara yeni bir açıklama daha geldi. Ya kabul edip yola devam edeceksiniz, ya da her şey için yolun sonu...

2021  yılının kabus olaylarından biri olan gizlilik sözleşmesi, artık WhatsApp kullanıcılarının canına tak ettirdi. Gündemden bir an olsun düşmeyen bu politika, ülkemiz başta olmak üzere tüm Avrupa tarafından tepkilere maruz kaldı. Ancak Facebook’un çatısı altındaki bu şirket, inadını ne yazık ki kırmayacak gibi…

WhatsApp, Sözleşmede Israrcı

Bu yılın Ocak ayında çıkarılan yeni gizlilik politika güncellemesi, kullanıcıların uygulamayı terk etmesine kadar uzandı. Bizlerde dahil olmak üzere pek çok kişi, daha güvenli olarak gördüğümüz Telegram ya da Signal gibi uygulamalara geçiş yaptık. Ancak ülkemizdeki Bip uygulamasını da denemeyi unutmadık. Türkcell tarafından geliştirilen Bip, WP’nin gizlilik politikasından sonra adeta indirme rekorları kırdı.

Bildiğiniz üzere WhatsApp, geçtiğimiz haftalarda gizlilik sözleşmesini 15 Mayıs tarihine ertelediğini duyurdu. Kullanıcılar için biraz daha düşünme fırsatı sunan şirket, politikayı kaldırmak yerine insanları kendi istediği şeyleri kabul etmeye daha çok zorlamayı tercih etti. Yeni kararla birlikte politikayı kabul etmeyen kullanıcılar, 15 Mayıs tarihinden itibaren bu uygulamayla irtibatlarını kesecek. Peki ama bu süreç öncesinde ve sonrasında ne olacak?

Sözleşmeyi Kabul Etmeyenlere Ne Olacak?

15 Mayıs tarihine kadar bu gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcıları ne yazık ki kötü hadiseler bekliyor. Eğer sizler, bu sözleşmeyi 15 Mayısa kadar kabul etmez iseniz, belirlenen süre içerisinde hesabınız artık pasif hale gelecek. Yani bir nevi hesabınız silinecek. Ancak hemen değil…

WhatsAp, dün yaptığı açıklama ile platformuna uygulama içi bannerler ekleyeceğini duyurdu. Bu bannerler, ”değişiklikleri kendi hızınıza ve rahatınıza göre” incelemek için sizlere bilgilendirici uyarılar sunacak. Bu sayede yeni politikaları tam olarak anlamanızda da kolaylık sağlanacak.

Bugünden itibaren sözleşmeyi kabul etmeniz için tamı tamına üç ayınız var. Eğer Mayıs ayına kadar bu sözleşmeyi kabul etmezseniz önünüzde büyük yaptırımlar olacak. 15 Mayıs sonrası sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar, kısa süreliğine aramaları ve bildirimleri almaya devam edecek.

Ancak bu süreç içerisinde hiçbir şekilde mesaj göndermek mümkün olmayacak. Yani insanlar sizin hesabınız olduğunu bilecek, fakat bu süre içerisinde sizden gelen herhangi bir mesajı alamayacak. Sadece bununla da kalmıyor. Dahası var;

WhatsApp

Yeni sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesabın silinip silinmeyeceği soruluyordu. Cevabımız tabii ki de evet. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcılar, 120 gün içerisinde WhatsApp ile tüm bağlantılarını kesmiş olacaklar. Yani 15 Mayısa kadar sözleşmeyi kabul etmezseniz, bu tarihten sonraki 120 gün içerisinde hesabınız silinecek.

Peki sizler yeni gizlilik politikasını kabul ettiniz mi? Etmediyseniz de 15 Mayısa kadar kabul edecek misiniz? Yorumlarda bizlerle paylaşın.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu