Sosyal MedyaTeknoloji Haberleri

WhatsApp Mesajlar Telegram’a Nasıl Aktarılır?

Geçtiğimiz aydan beri gündemde olan WhatsApp, gizlilik politikası nedeniyle hem kendi ülkemizde, hem de diğer Avrupa ülkelerinde çok büyük kayıplar verdi. İnsanların güvenlerini kıran bu sözleşme, kullanıcıyı yıllarca kullandığı WhatsApp uygulamasından alıkoydu. Hal böyle olunca da kullanıcılar, kendilerini daha güvenli hissedeceği mesajlaşma platformlarına atmaya başladılar. Peki bunların başında ne geliyor?

WhatsAPP’ın gizlilik sözleşmesi yüzünden pek çok kişi, diğer popüler olan mesajlaşma uygulamaları ”Telegram” ve ”Signal’e” geçmeye başladılar. Her iki uygulamada da sözde içerisinde, insanların gizliliklerini tehdit eden etkenler ve politikalar barındırmıyor. O yüzden de WhastApp’ı terk eden kullanıcılar, bahsettiğimiz bu iki uygulamayı kullanmayı tercih ediyorlar.

Fakat ülkemizdeki vatandaşların bir kısmı da, Türkcell’in kendi mesajlaşma platformu BİP’i tercih ettiler. Yerli ve milli uygulamamız olan BİP, son zamanlarda milyonlarca kez indirildi ve yeni bir rekora ulaştı.

Eski WhatsApp mesajlar ne olacak?

Şimdi ise herkesin kafasında, bu tür uygulamalara geçişlerle ilgili çeşitli soru işaretleri var. WhatsApp’tan diğer uygulamalara taşındığımızda eski mesajlarımıza ne olacak? Kesinlikle bu sorunu aşamayan çok fazla insan var. İşte popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, yeni özelliği ile bu sorunu ortadan kaldırıyor.

Telegram iOS uygulamasında yeni bir araç sundu

WhatsApp gizlilik politikasını fırsat bilen Telegram, kullanıcıları kendi platformuna kolayca çekmek için iOS uygulamasına yeni bir araç sundu . Bugün App Store üzerinden 7.4 sürüm numaralı güncelleme yayınlayan Rus şirket, WhatsApp mesajlar başta olmak üzere, birkaç uygulamadan daha mesajlarınızı aktarmaya olanak tanıyan yeni yeni işlevini duyurdu.

WhatsApp mesajlar

Bazı kullanıcılar, Telegram’ın yeni güncellemesi sayesinde eski WhatsApp mesajlarını bu platforma taşımayı başardılar. İşte yukarıdaki ekran görüntüsünden de bunu kolayca anlayabilirsiniz.

Peki taşıma işlemi nasıl gerçekleşiyor?

İlk olarak WhatsApp’a giriş yapın ve aktarmak istediğiniz sohbeti ”sağ üstte” yer alan, ”diğer” seçeneği ile ”dışa aktar” deyin. Daha sonra WhatsApp, aktarmak istediğiniz bu mesajları telefonunuzun hafızasına Zip olarak kaydedecektir.

Telegram ise size, sohbeti hangi kişi veya grupla ilişkilendirmek istediğinizi soracak. Ardından seçtiğiniz kişi ile mesajlarınız, karşılıklı olarak senkronize edilecek ve buraya aktarılacak.

Şu anda Apple kullanıcılarından bazıları bu araçtan yararlanabilirken, bazısı ise böyle bir seçeneği görmediğini söylüyor. Ancak Telegram bir sonraki güncellemesi ile sohbet aktarma aracını tüm kullanıcılara sunacaktır. Android kullanıcıları da önümüzdeki günlerde bu özellikten yararlanacaktır.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu