WindowsTeknoloji Haberleri

Windows 10 21H2 Sun Valley Yeni Görüntüleriyle Karşımızda

Microsoft'un büyük güncellemelerinden biri olması beklenen Windows 10 21H2 Sun Valley, beta sürümünde yeni özelliklere kavuştu.

Teknoloji devi  Microsoft, söylentilere göre  Windows 10’un bir sonraki önemli özellik güncellemesini Ekim veya Kasım ayı gibi piyasaya sürecek. Windows 10 21H2 ”Sun Valley” olarak adlandırılan bu sürüm, birkaç farklı değişiklik dışında büyük bir yeniliğe öncülük etmeyecek. Ancak tasarımda ince dokunuşlar olacağını da belirtelim.

 Windows 10 21H2 Sun Valley’in Yeni Görüntüleri Çıktı

Microsoft, şu anda beta gruplarında Windows 10 21H2 “Sun Valley” sürümünü test ediyor.

Yeni güncellemeyle birlikte arayüzde ufak tefek değişiklikler olduğunu da göz ardı edemeyiz.

Zira kullanıcılar arayüze eklenen özelliklerin tatmin edici olduğunu ve görsel anlamda iyi bir deneyim sunduğunu belirtiyorlar. Şimdi gelin yeni sunulan özelliklere bir bakalım;

Yeni Masaüstü Gündem Duvar Kağıdı

Şirketin en son yayınladığı önizleme derlemesi, masaüstünde yeni bir duvar kağıtları özelliği sunuyor. Bing tarafından sağlanan bu duvar kağıtları Windows 10 21H2 “Sun Valley” beta sürümündeki Spotlight özelliği sayesinde masaüstünde de gösterilebiliyor.

Windows 10 21H2 Sun Valley
Windows 10 21H2 Sun Valley yeni duvar kağıdı özelliği

Ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, bu özelliği Ayarlar> Kişiselleştirme> Arka Plan’a giderek yapılandırabilirsiniz. Bing duvar kağıtlarını etkinleştirmek için ise, “Arka Plan” açılır menüsünde “Odak Koleksiyonu” nu seçmeniz yeterli olacaktır.

windows 10 21H2 Sun Valley

Kaynağa göre yukarıdaki yeni özellik tamamen isteğe bağlı olacak. Kullanıcıları dilediği zaman bunu devre dışı bırakabilecekler. Yani Microsoft burada Bing’i kimseye zorla kullandırmanın peşinde olmayacak.

Dokunmatik klavye kişiselleştirme

Sun Valley sürümündeki bir diğer değişiklik ise ”dokunmatik klavye kişiselleştirmedir”. Microsoft, arayüzüne eklediği bu yenilik ile klavyenin görünümünü değiştirmenize yardımcı olacak.

Windows 10 20H2 Sun Valley
Doknunmatik Klavye artık özelleştirilebilir

Örneğin, tuşların rengini veya kenarlığını, arka plan opaklık seviyesini, klavye oranını vb. ayarları hızlı bir şekilde değişebilirsiniz.

Windows 10 Sun Valley

Yeni Aygıt Kullanımı Özelliği

Windows 10 21H2 Sun Valley’e gelen son yenilik ise, Windows deneyiminizi optimize eden  “Aygıt Kullanımı” özelliğidir. Microsoft tarafından sağlanan araçlar ve hizmetler, deneyiminizi artık çok daha iyi hale getirecek.

Şu anda altı kategori üzerinde test edilen bu yenilik, tamamen isteğe bağlı olarak gelecek. Yani kullanıcılar bu özelliği kullanmak istediğinde önerilen listeye giderek araç çubuğunu etkinleştirmesi gerekiyor.

Windows 10 21 H2
Windows 10 21H2 Sun Valley yeni aygıt kullanım özelliği

Şu anda göze çarpan yenilikler bu kadar. Bugüne kadar test edilen pek çok özellik, yılın ilerleyen günlerinde Widows 10 kararlı sürümlere de ulaşacaktır.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu