WindowsYazılım

Windows 10 Başlat Menüsü Sorunu Nasıl Giderilir? 6 Yıldır Devam Eden Serüven

Microsoft, Window arayüzü ile oldukça iyi işler başarıyor. Ancak şirketin beş yıldır var olan Windows 10 sürümünde, yeri geliyor cinnet geçirecek hatalarla karşılaşıyoruz. İşte bunlardan birisi de ”başlat menüsü” sorunu. Windows 10’un piyasaya sürülmesinden bu yana başlat menüsü hatası bir türlü giderilemedi.

Windows 10 başlat menüsü sorunu can sıkıyor

Son zamanlarda pek çok kişi, tarafımıza ulaşarak başlat menüsü ile ilgili sorunun çok sık ortaya çıktığını bildirdi. Microsoft her ne kadar bu sorunu ortadan kaldıramasa da, birazdan anlatacağımız  yöntemler ile geçici çözümlere ulaşabilmeniz mümkün. Hadi gelin başlayalım…

Explorer’ı yeniden başlatın

Windows 10’un başlangıç menüsü de, kaynak yöneticisinin bir parçasıdır ve başlangıç ile ilgili sorunları buradan çözmeniz mümkün. Yapmanız gereken tek şey” görev yöneticisini” açmak ve ”Windows gezgini” işlemini sağ tıklatarak yeniden başlatmak. İlk yöntem bu.

Windows 10

Sistem dosyalarını onar

İkinci yöntemimiz ise sistem dosyalarını onarmaktır. Normal şartlarda sistem dosyalarının kaybı, başlat menüsündeki sorunların meydana çıkmasına neden olabiliyor. Bu yüzden de sistem dosyalarını komut satırı üzerinden onarabilir ve başlangıç menüsünü tekrardan normale döndürebilirsiniz.

Sistem dosyalarını onarmak için CMD aracını açmanız gerekir. ”Win+ R” kısayol tuşuna basarak ”Çalıştır” menüsüne gidin ve oraya ”CMD” yazın. Daha sonra enter diyerek komut satırına gelin.

10

CMD satırına ” sfc/scannow” komutunu girin. Ardından komutu çalıştırdıktan sonra sistem dosyalarının tam olup olmadığı kontrol edilecektir. Eğer Windows bir sorun tespit ederse, bunu otomatik olarak onaracak. Tarama tamamlandıktan sonra da bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekecektir.

Başlat menüsü sıfırlama

Son olarak ”başlat menüsü sıfırlama” işleminden bahsedeceğiz. Bu yöntem ile, başlat menüsünü normale döndürebileceksiniz. ”Win+R” yazın ve Powershell’e aşağıdaki komutları giriniz.

Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$ ($ _. InstallLocation) \ AppXManifest.xml”}

Bu komuttan sonra başlat menüsü sıfırlanacak ve bu işlem ortalama birkaç dakika sürecek. Bittikten sonra ise bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekecek.

Şimdilik başlat menüsü sorunu için tavsiye edeceğimiz yöntemler bu kadar. Umarız böyle çözümler aramak yerine Microsoft, yeni güncellemesiyle bu sorunu ortadan kaldırır.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu