WindowsAkıllı Telefonlar

Windows 10 Build 21376 Güncellemesi Çıktı!

Microsoft, uzun süredir test ettiği Windows 10 21H2 sürümüne yeni bir güncelleme daha yayımladı. Windows 10 Build 21376 yeni özelliklerle çıktı.

ABD’li teknoloji devi Microsoft, Windows 10 21H2 için Insider kullanıcılarına yeni güncellemeler sunuyor. Şirket bugün kullanıcılarına yeni özellikler getiren Windows 10 Build 21376 güncellemesini de yayımladı. Bu güncelleme bazı hataları çözerken, aynı zamanda yazı tiplerinde de ufak tefek dokunuşlara yer veriyor.

Windows 10 Build 21376 güncellemesi Insider’lara sunuldu

Microsoft’un yayımlamış olduğu Windows 10 Build 21376 güncellemesi; Segoe UI yazı tipine büyük ölçüde iyileştirmeler getiriyor. Bu iyileştirmelere ek olarak şirket, simgelerini de Windows 95 dönemine yükseltiyor. Böyle maziyi de tekrardan gözler önüne seriyor.

Windows 10 Build 21376 tüm değişiklik listesi;

 • Sego UI yazı tipi yükseltmesi
  • Microsoft, yazı tipi ana hatlarının küçük ekranlardan büyük ekranlara sorunsuz bir şekilde genişletilebilmesi için bir optik eksen içeren Segoe UI Değişkeni’ni piyasaya sürdü. Segoe UI Variable, küçük boyutlarda okunabilirliği artıran klasik Segoe yazı tipinin bir güncellemesidir ve birden çok boyuttaki ana hat da büyük ölçüde iyileştirmeler sunmaktadır.
Windows 10 Build 21376
Microsoft Segoe UI yazı tipini Windows 10 Build 21376 sürümüyle güncelledi
 • Tarihsel olarak, küçük metinleri yazdırmak için kullanılan yazı tipinin tasarımı, büyük metni görüntülemek için kullanılan yazı tipinden farklıdır. Segoe UI başlangıçta 9pt için tasarlandı, bu da onu bu boyutta iyi bir yazı tipi yapıyor. Ancak ifadeyi büyük boyutta sınırlar ve daha küçük boyutta okunabilirlikten yoksundur. Segoe UI Değişkeni, çok küçük bir boyutta ve büyük boyutta stilde dinamik olarak iyi bir okunabilirlik sağlamak için değişken yazı tipi teknolojisini kullanan yeni bir Segoe sürümü kullanarak bu sorunu çözer.

Lütfen dikkat: Segoe UI Variable işletim sisteminin bir parçası olmasına rağmen, tüm görsel yüzey alanlarında benimsenmesi süreklidir ve zamanla kademeli olarak tanıtılacaktır. Bu, her görsel yüzeyin yeni yazı tipini kullanmadığı anlamını taşır.

 • Build 21376: Güncellemeler ve iyileştirmeler
  • Otomatik HDR’nin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen Ayarlar> Ekran> HDR Ayarları’nı ziyaret edin ve Otomatik HDR’nin açık olarak ayarlandığından emin olun.

   ● Outlook’a sürükleyip bırakma sahnesi gibi, varsayılan sürükle ve bırak imlecinin tasarımını iyileştirin.

   ● “Connect” uygulamasının simgesini, en son simge geliştirmelerimizle tutarlı olacak şekilde güncelleyin.

   ● Geri bildirimlere göre Microsoft, Windows 10 Build 21376 sürümüyle emoji panelinin semboller kısmının sıralama yönteminde bazı küçük ayarlamalar yaptı.

   ● Microsoft, Bamum Unicode aralığı için destek eklemek üzere Segoe UI Historic yazı tipini güncelliyor.

   Derleme 21376 sorunu düzeltir

   ● [Haberler ve İlgi Alanları] Fare düğme üzerinde hareket ettiğinde, haberlerin ve ilgi alanlarının yalnızca fare hareketsizken değil, gezinirken açılmasına neden olan bir sorun düzeltildi.

   ● [Haberler ve İlgi Alanları] Görev çubuğunun yüksekliği varsayılan değerden arttığında, görev çubuğu düğmelerinin artık küçültülmüş boyutta kalmaması sorunu düzeltildi.

   ● [Haberler ve İlgi Alanları] Özellikle uzak masaüstü bağlantılarını kullanırken explorer.exe’nin güvenilirliği ve performansında bazı iyileştirmeler yapıldı.

   ● WSL kullanıcılarının, Dosya Gezgini’nin ve dosyayla ilgili diğer etkinliklerin başlangıç ​​performansının, 21354 ve üzeri Sürüme yükseltildikten sonra gerilediğini bulmasına neden olan bir sorun düzeltildi.

   ● Pinyin IME kullanıcılarının aday penceresindeki öğeleri seçmek için klavyeyi kullanmasını engelleyen bir sorun düzeltildi.

   ● Son sürümlerde, Windows Spotlight ile ilgili metnin beklenmedik bir şekilde kilit ekranında görüntülenmesinin durdurulması sorunu düzeltildi.

   ● Son uçuşta başlangıçtan aramaya geçerken (yani Windows tuşuna basıp yazarken) yanıt hızını etkileyen sorun düzeltildi.

   ● Aramadaki “Ekran görüntüleriyle ara” düğmesinin çalışmaması sorunu düzeltildi.

   ● İçerideki kişilerin ayarlarda Windows Update sayfasında sözde konumlandırma metni görmesine neden olan bir sorun düzeltildi.

   ● Ayarlarda başlangıç ​​uygulama sayfasında yanlış Edge Canary simgesinin görüntülenmesi sorunu düzeltildi.

   ● Bazı kişiler için “Ayarlar” daki “Depolama Hissi” sayfasının çökmesine neden olan bir sorun düzeltildi.

   ● “Ayarlar” daki “Diskleri ve Birimleri Yönet” in hala bazı sabit sürücüleri SSD olarak hatalı şekilde görüntülemesine neden olan bir sorun düzeltildi.

   ● Bir sorun düzeltildi, yani ALT + Tab’ta çok sayıda tarayıcı sekmesi görüntülerseniz, bilgisayarınızda oturum açtıktan sonra explorer.exe’nin kilitlenmesine neden olabilir.

   ● Akrilik yüzeyi büyüteç altında görüntülerken oluşan görüntü oluşturma sorunu düzeltildi.

   ● Son uçuşlarda parlak ışığın güvenilirliğini etkileyen bir sorun düzeltildi.

   ● Yükseltmeden sonra çift başlatma geciktirme zamanlayıcısının 0’a sıfırlanması sorunu düzeltildi.

   ● Linux için bazı Windows Alt Sistemlerinin başlatılırken “parametreler yanlış” görünmesi sorunu düzeltildi.

   ● Microsoft, bir sorunu, yani sürücü uyumluluğu sorunları nedeniyle bekleyen güncelleme sorununu çözmek ve yayınlamak için ortaklarıyla birlikte çalıştı. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız, lütfen üreticiniz tarafından sağlanan en son sürücüyü çalıştırdığınızdan emin olun.

   ● Güncelleme yeniden başlatılmayı beklerken Windows Update simgesinin beklenmedik şekilde bildirim alanında görüntülenmemesine neden olabilen bir sorun düzeltildi.

   ● ALT + Shift tuşlarına bastıktan sonra uygulamanın askıda kalmasına neden olabilen bir sorun düzeltildi.

   ● Odak, aç veya kaydet iletişim kutusundaki arama kutusuna ayarlandığında bazı uygulamaların çökmesine neden olabilen bir sorun düzeltildi.

   ● Windows terminalinin başlatılırken beklenmedik bir şekilde “Seçili yazı tipi bulunamıyor” hatasını görüntülemesine neden olabilen bir sorun düzeltildi.

   ● Yeni birleşik ses uç noktası kullanılırken ses çalmanın başarısız olmasına neden olabilen bir sorun düzeltildi.

   ● Bir sorun düzeltildi Hassas dokunmatik yüzeyi kullanırken, avuç içiniz dokunmatik yüzeyin diğer tarafına hafifçe dokunursa, imleç kontrol sorununa neden olabilir.

   ● Hassas dokunmatik yüzeyin bazen yanlışlıkla yanlış yönde kaymasına neden olabilen bir sorun düzeltildi.

   ● DirectWrite denetiminde kara kedi emojisinin doğru şekilde işlenememesine neden olan bir sorun düzeltildi.

   ● Görev Yöneticisi veya diğer bazı uygulamalar odaktayken IME ile giriş yapılırken sonlandırılmamış metnin yüksek DPI ekranlarda çok küçük görünmesine neden olan bir sorun düzeltildi.

   ● Metin oranı artırıldıktan sonra Japonca IME aday penceresinin bazı öğelerinin beklenmedik bir şekilde kesilmesi sorunu düzeltildi.

   ● Bir sorun düzeltildi, yani önceki Japonca IME sürümüne geçerseniz, F10 işlevi geçersiz olacaktır.

   ● Bopomofo IME’yi tam klavye düzeniyle kullanırken, dokunmatik klavyede beklenmedik bir şekilde bazı boş tuşlar vardı. Windows 10 Build 21376 ile bı sorun ortadan kalktı.

 • Windows 10 Build 21376 Bilinen sorunlar
  • Windows Kamera uygulaması şu anda yeni kamera ayarları sayfasına göre varsayılan parlaklık ayarlarına yanıt vermiyor

   ● Microsoft, arama öğelerinin (Dosya Gezgini’ndeki arama kutusu dahil) artık karanlık temada düzgün görüntülenmemesi sorununu araştırmaktadır.

   ● Bu sürüme güncelledikten sonra, bazı cihazlar tepside Windows 10 sürümünüzün hizmet dönemine ulaştığını belirten bir uyarı görüntüleyebilir. Microsoft şu anda onarıyor

   ● [Haberler ve İlgi Alanları] Görev çubuğundaki düğmeye tıkladıktan sonra, Fetion bazen ekranın sol üst köşesinde yanıp sönebilir. Windows 10 Build 21376 ile  bu sorun giderildi.

Windows 10 Build 21376 güncellemesiyle gelen tüm yenilikler bu kadar.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu