Rehberler

Windows 10 ‘da Son Yapılan Güncelleme Nasıl Kontrol Edilir

Microsoft, sevilen işletim sistemi Windows 10’u sık sık güncelliyor. Ancak güncellemelerin ne zaman kurulduğu hakkında her zaman kesin bir tarih belirtilmez. Fakat sizlere göstereceğimiz birkaç basit yöntemle en son yüklenen güncellemelerin listesini görmeniz mümkün olacak.

Windows 10 en son güncellemeleri kontrol etme

Bugün ki yazımızla Windows 10’un, en son güncellemelerinin ne zaman yüklendiğini detaylı bir şekilde görebileceksiniz. Hadi gelin başlayalım;

Öncelikle bilgisayarınız ya da tabletinizden ”Windows Ayarlarını” açın. Bunu yapmanın en kolay yolu da, ”Başlat” menüsüne tıklayarak orada yer alan ”ayarlar” simgesine dokunmak.

Windows 10

Ardından ayarlara girdikten sonra ”Güncelleme ve Güvenlik” seçeneğine dokunun,

Windows 10Buraya kadar geldiyseniz şimdi de sol tarafta yer alan Windows Uptade yazısına tıklayın. Ve daha sonra güncelleme geçmişini görüntüle deyin.

Windows 10

”Güncelleme geçmişini görüntüle” sayfasında, kategorilere göre sıralanmış yüklü olan birkaç Windows 10 güncelleme listesini göreceksiniz. Her kategorinin ne anlam taşıdığına da aşağıda açıkladık;

  • Kalite Güncellemeleri: Bunlar, Windows 10 işletim sisteminin kendisine yapılan ”düzenli büyük güncellemelerdir”.
  • Sürücü Güncellemeleri: Bunlar ise, sisteminizle birlikte aygıtları kullanmanıza izin veren sürücü güncellemeleridir. Örneğin ekran kartı, ses sürücüleri ya da benzeri gibi.
  • Tanım Güncellemeleri: Bu da, ortaya çıkan tehditler hakkında Windows tarafından algılanabilmesi için yeni bilgiler ekleyen, Microsoft Defender kötü amaçlı yazılımdan koruma güncellemeleridir.
  • Diğer  Güncellemeler: Son olarak bu güncellemeler ise, diğer üç kategoriden bağımsız olarak gelen çeşitli güncellemelerdir.

Mevcut ekranda bazı kategoriler daraltılmış olabilir. Bunları görüntülemek için kategori başlığına tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows 10

Yukarıdaki her bir bölümü genişlettikten sonra, güncellemeleri en üstte listelenecek şekilde görebileceksiniz. Her tıkladığınız başlıkta, güncellemelerin adını ve yüklendiği tarihi görebileceksiniz.

Windows 10

Yukarıda da gördüğünüz gibi sisteminize kurulan güncellemeleri bu şekilde görüntüleyebilirsiniz. Hatta bunlarla ilgili detaylı bilgilere ulaşmanız içinde, üzerlerindeki linklere tıklamanız yeterli olacaktır. Bu şekilde mevcut sürümleriniz hakkında daha fazla detaya ulaşabilir ve getirdiği yenilikleri de görebilirsiniz.

Denetim Masasında Kontrol Etme

İkinci yöntemimiz ise ”Denetim Masası” üzerinden güncellemeleri kontrol etmek. Bunun için bilgisayarınızdan; ”Denetim Masası- Programlar- Program ve Özelliklere giderek, ”yüklü güncellemeleri görüntüleye” tıklayabilirsiniz.

Windows 10

Bu aşamada da Windows’un yüklediği her güncellemeyi tek tek görebileceksiniz. Aşağıda daha detaylı olarak bakabilirsiniz.

Windows 10

Baktıktan sonra ”Denetim Masasından” geri çıkabilirsiniz. Listeye tekrar bakmak istediğinizde de yukarıda bahsettiğimiz yöntemleri yeniden uygulamanız yeterli olacaktır.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu