YazılımWindows

Windows 10 Sun Valley Harika Tasarımıyla Karşımızda

Microsoft'un bir sonraki büyük güncellemesi olacak Windows 10 Sun Valley, yeni görselleriyle gün yüzüne çıkıyor.

Microsoft, büyük özellik güncellemesi için hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. ”Sun Valley” olarak da bilinen yeni Windows 10 21H2 güncellemesi, Windows tarihindeki en önemli sürümlerden biri olacak. Peki  Windows 10 Sun Valley güncellemesi ne gibi yeniliklerle gelecek? İşte yeni tasarımdan sezgisel izlenim veren görüntüler kafadaki tüm soru işaretlerine yanıt veriyor.

Windows 10 Sun Valley Geliyor

Bu yılın ikinci yarısında piyasaya sürülmesi planlanan Windows 10 Sun Valley sürümü, tasarım olarak kullanıcılara bambaşka bir arayüz deneyimi yaşatacak. Daha önce detaylı olarak görüntüler olmadığı için yeni tasarımla ilgili yorumlar yapamıyorduk. Ancak bugün sızdırılan görseller, yeni Sun Valley’i tüm açıklığıyla ortaya çıkarıyor.

Başlat Menüsü

Windows’un başlat menüsü, bugüne kadar çokça kez olay konusu oldu. Gerek simge dizilimi olsun, gerekse bazı hataları olsun defalarca kez gündeme geldi. Ancak Windows 10 Sun Valley ile birlikte ”Başlat Menüsü” de baştan aşağı yenilecek. Aşağıda yer alan resme bakarsınız yeni tasarımdaki ayrıntıları fark edeceksiniz.

Windows 10 Sun Valley

Daha önceden başlat menüsünün değişeceğiyle ilgili pek çok iddia vardı. Şimdi yukarıdaki resme de bakarak bu iddiaların doğruluk payı bir hayli artmış oldu. Zira yeni güncellemeyle birlikte başlat menüsü, yuvarlatılmış ve süspansiyon tasarımı benimseyecek. Köşelerdeki değişikliklerin yanı sıra, modül aralıklarının genişletildiğini de rahatlıkla görebiliyoruz.

Ayarlar Arayüzü

Sun Valley sürümü, ayarlar menüsünü çok etkileyeceğe benzemiyor. Mevcut stil devam edecek ancak, arayüzle daha da bütünleşen bir tasarıma yer verilecek. Aşağıdaki resme göre yeni ayarlar menüsüne, Compackt mode adlı bir seçenek eklenecek. Muhtemelen bu da küçük cihazlar için tasarlanan bir yenilik gibi.

Windows 10 Sun Valley 2
Compact tasarım

Windows 10 Sun Valley

Dosya Yöneticisi

Yıllardır aşina olduğumuz dosya yöneticisi, tıpkı diğer simgeler gibi daha modern bir tasarıma geçiş yapacak. Konsept tasarıma istinaden yorum yaparsak eğer, dosya yöneticisine bazı yeni işlevler eklenecek. Örneğin bunların arasından göze çarpanlardan biri, klasör şifreleme işlevidir. Adından da anlayacağınız üzere bu işlev sayesinde, klasörlerini şifreleyebileceksiniz.

Buna ek olarak hızlı aktarım işlevi de gözlerden kaçmıyor. Yeni sızıntılara göre yeni Windows, hızlı transfer ile farklı bir kayan pencere deneyimi sunacak.

Windows 10 Sun Valley 2 e1616188230698

Otomatik Koyu Tema

Göze çarpan bir başka yenilik ise karanlık temada ortaya çıkıyor. Microsoft, Windows 10 Sun Valley güncellemesiyle birlikte karanlık modu daha iyi bir hale getirecek. Aynı zamanda karanlık mod, belirli sürelerde otomatik olarak değişebilecektir. Örneğin sabah 07.00 ile akşam 19.00 arasında karanlık mod kapanıp açılabilir. Bu, akıllı telefonlarda görmeye aşina olduğumuz bir seçenek .

Windows 10 Sun Valley 3 e1616188400466

Yeni Simge Tasarımı

Son olarak Windows 10’un yeni sürümü, mevcut simgeler üzerinde de bir takım değişiklik gösterecek. Aşağıdaki resimden de anlaşılacağı üzere yeni simgeler, mevcut stilini koruyacak ancak daha farklı eğrilik ve biçime sahip olacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu