Rehberler

Windows 10 Tabanlı Bilgisayarlarda Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Windows 10, genellikle Windows 7 ve Windows 8 sürümlerine nazaran daha fazla güç tüketmesiyle biliniyor. Microsoft her ne kadar Windows 10 üzerine çeşitli güncellemeler sunsa da, kullanıcılar yine pil konusunda tatmin olmuyorlar. İşte bizlerde manuel yöntemler ile, dizüstü bilgisayarlarınızın pil ömrünü nasıl arttıracağınızı göstereceğiz. Tek yapmanız gereken şey, yazımızı dikkatli ve eksiksiz olarak okumak. Sonucunda zaten pil ömrününüzün uzadığını fark edeceksiniz. Hazırsanız hadi gelin başlayalım;

Windows 10 Pil Ömrünü Arttırmanın Yolları

Bu yazımızda sizlere, Windows 10 tabanlı bilgisayarlarınızda pil ömrünün nasıl arttırılacağını göstereceğiz. Tabii bunun için gücü en çok tüketen etkenleri belirleyip, ona göre de manuel işlemler yapacağız.

Not: Dizüstü bilgisayarlarınızın fişinin çekili olduğundan ve sadece pilde çalıştığından emin olun. Eğer PC’niz şarjda iken bu işlemleri yaparsanız, anlattıklarımızın pek bir faydasını göremeyeceksiniz.

Güç Modunu Değiştirin

Windows 10’da güç verimliğini arttırmanın en önemli yollarından biri, güç modunu değiştirmektir.

 • Windows görev çubuğunuzun bildirim alanındaki pil simgesine tıklayın. Ardından istediğiniz güç modunu seçmek için sağ ya da sola doğru kaydırabilirsiniz. Önümüzde bununla ilgili birkaç seçenek olacak. Örneğin pille çalışırken dört, prize takılıyken üç seneğiniz olacak. Pil tasarrufuna yönelik hareket etmek istiyorsanız,  ” Daha İyi Pil Ömrü” ya da ”En İyi Pil Ömrü” Seçeneğine kaydırın. Ancak kusursuz bir performans içinde ”En İyi Performansı” seçebilirsiniz.

Windows 10

Not: Yukarıda yaptığımız ayarlar her bilgisayarlarda olmayabiliyor. Bu, üreticinin donanımda ya da yazılımında sağladığı destekler aracılığı ile geliyor. Eğer donanımınız destekliyor ise, yazılımınızın da desteklemesi gerekir. Bunun içinde Windows 10 1703 veya daha üst bir sürüme sahip olmanız lazım.

Ekran Parlaklığını Azaltın

Pil tüketiminizi en asgariye indirmenin bir başka yolu da, ekran parlaklığını azaltmaktır. İşte Windows’ta bunu yapmanız için kısa bir yol sunuyor.

 • Görev çubuğunun en sağındaki bildirim simgesine tıklatın. Ardından okla gösterdiğimiz bölümden parlaklığı kısarak güç tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Windows 10 (1)

Pil Tasarrufunu Açın

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü arttıracak bir başka alternatif ise, ”Pil Tasarrufunu” açmaktır. Bu sayede arka plan etkinliği sınırlanacak ve bildirim yoğunluğu da en aza indirilecek.

 • Şimdi pil tasarrufunu açmak için, cihazın prize takılı olmadığından emin olun ve ”Ayarlardan-Sisteme” tıklayın.

Windows 10 (2)

 • Yukarıdaki dediklerimizi yapıp ayarlara geldikten sonra, sol tarafta güç tasarrufu seçeneğine ulaşmanızı sağlayacak ”Pil” yazısına tıklayın. İşte buradan ”Pil Tasarrufu” modunu açabilirsiniz.

Windows 10 (3)

Pili Tüketen Uygulamaları Tespit Edin Ve Devre Dışı Bırakın

Yukarıdaki pil tasarrufu bölümünden, pil tüketen uygulamaları da kontrol etmeniz mümkün. Bu uygulamalardan pilinizi en çok tüketeni seçerek, arka planda çalışmasının önüne geçebilirsiniz. İşte devre dışı bırakmak içinde şu yöntemi uygulayabilirsiniz.

 • Cihazınızda en çok güç tüketen uygulamayı kontrol etmek için ekranı aşağı doğru kaydırın. Ardından burada, açılır menüyü kullanarak son 24 saat ya da geçen haftanın verilerine erişerek kontrollerinizi sağlayabilirsiniz.

Windows 10 (4)

 • Şimdi bu listedeki uygulamalardan en çok gücü tüketenin üzerine tıklayın.

Windows 10 (5)

 • Şimdi son aşamaya geldik. Buradan güç tüketen uygulamanın arka planda çalışmasını devre dışı bırakabilirsiniz. Normalde bu seçenek karşınıza ilk olarak ”Windows karar versin” şeklinde çıkacaktır. Ancak bu işlemi manuel olarak ”Asla” diye seçerek, uygulamanın arka planda çalışmasının önüne geçebilirsiniz.

Windows 10 (6)

Not: Bu ayar yalnızca Microsoft Store uygulamaları için mevcuttur. Normal masaüstü uygulamaları için böyle bir seçeneğiniz bulunmuyor.

Pil Ömrünü İyileştirmek İçin Arka Plan Uygulamalarını Devre Dışı Bırakın

Yukarıdaki pil ayarları altında listelenen uygulamalara ek olarak, başka uygulamaların arka planda çalışmasını da engelleyebilirsiniz. Ancak bunu ”Gizlilik” ayarlarından yapmanız gerekecek.

 • Ayarlar-Gizliliğe gidin

Windows 10 (7)

 • Şimdi sol tarafta yer alan bölmeden aşağı doğru kaydırın ve ”Uygulama İzinleri” altında yer alan ”Arka Plan Uygulamalarına” tıklayın. Sağ tarafta bulunan, ”Uygulamaların arka planda çalışmasına  izin ver” seçeneğini kapatın.

Windows 10 (8)

Pil Ömrünü İyileştirmek İçin Güç ve Uyku Ayarlarını Değiştirin

Bilgisayarlarınızın pilini daha da tasarruflu hale getirmek için, ekran ve uyku zamanını azaltabilirsiniz. İşte bunu da şu şekilde yapabilirsiniz,

 • Ayarlar ve Sisteme gidin. Şimdi sol bölmedeki ” Güç ve Uykuya” tıklayın. Daha sonra sağ bölmede; pil ömrünü iyileştirmek için artık ekran zaman aşımı ve uyku zaman aşımını belirlemek için açılır menüleri kullanabilirsiniz.

Windows 10 (9)

Not: Çok düşük bir değer seçmek, çalışma performansınızı olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle zaman ayarını 5 ila 10 dakika arasında seçmenizi tavsiye ederiz.

UI Animasyonlarını ve Gölgelerini Devre Dışı Bırakın

Windows 10’da pil tüketimini aza indirmenin bir başka yolu da, tüm UI animasyonlarını ve gölgelerini devre dışı bırakmaktır. İşte bu ayarlarda böyle yapılır,

 • Windosw+R tuşuna basarak ”Çalıştır” menüsünü açın. Ardından karşınıza çıkan alana, ‘Sysdm.cpl’ yazın (tırnak işaretleri olmadan). Daha sonra enter diyerek devam edin.

Windows 10 (10)

 • Buraya kadar geldiyseniz şimdi diğer aşamalara geçelim. ”Gelişmiş” sekmesini seçin ve ardından ”Performans” bölümü altındaki ”Ayarlar”  düğmesine tıklayın.

Windows 10 (11)

Şimdi ise ”Görsel Efektler” sekmesinin altında, ”En İyi performans için ayarlayın” seçeneğine dokunun. Son olarak ”Uygula” ve ”Tamam” deyin.

Windows 10 (12)

Not: Bu ayar, tüm animasyonları, gölgeleri ve havalı geçişleri devre dışı bırakarak, estetik çekiciliği azaltacaktır. Tüm bunları korumak istiyorsanız, ”Bırak Windows en iyisini seçsin” ayarında kalmanızı öneririz.

Şimdilik Windows 10 için pil ömrünü arttırmanın yolları bu kadar. İleride performans arttırmayla ilgili de rehber hazırlayacağız. Bu tip haberler için bizi takip etmeye devam edin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu