Connect with us

Windows

Windows 11 Tüm Detaylarıyla Sızdırıldı (Resim)

Yayımlanma

on

Windows 11

Microsoft’un yeni işletim sistemi için geri sayım başladı. ABD merkezli teknoloji devi Windows 11’i 24 Haziran tarihinde resmi olarak piyasaya sürecek. ”Sun Valley” adına sahip olan bu yazılım, lansmana günler kala tüm açıklığıyla ortaya çıktı.

Windows 11 yeni bir tasarımla gelecek

Windows 11’in sızdırılan ekran resimleri konsept görselden ziyade, ISO olarak indirilip yüklenmiş olarak ortaya çıkıyor. Yani aşağıda göreceğiniz tüm görseller tamamen gerçek Windows 11’den alınmıştır.

Advertisement

Windows 11

Öncelikle Microsoft’un yeni işletim sistemi görsel açıdan modern bir görünüme geçecek. Şirket yıllardır dokunmadığı başlat menüsü için nihayet güncelleme yapacak ve daha hoş bir tasarıma yer verecek. Bununla yuvarlatılmış köşeler ve güncellenen uygulamalarla da bilgisayarlar artık daha zengin bir görünüm alacak. Şimdi gelin ekran resimleriyle beraber yeni Windows’a biraz yakından göz atalım.

Windows 11

Başlat menüsü

Yeni Windows’la beraber başlat menüsü bambaşka bir hale gelecek. Şirket yuvarlatılmış köşelere geçiş yaparak simgeleri de be görev çubuğundan ayıracak.

Windows 11

Başlat menüsünde kullanıcının uygulaması, ana ekranın sabit arayüzü altında görünecek. Bunun yanı sıra şirket Windows zaman çizelgesini kaldırıyor ve kullanıcının dosya ve belgelere erişmesi içinde yeni bir ”önerilen” konum kısayolu ekliyor.

Advertisement

Yuvarlak pencere

Ekran görüntülerinden de anlaşılacağı üzere bir diğer değişiklik yuvarlatılmış pencerelerdir. Microsoft yeni işletim sisteminde; geleneksel menüler, üçüncü taraf uygulamalar ve tüm sistem arayüzünde yeni yuvarlatılmış köşe tasarımına yer verdi. Bilgisayarlar için modern bir görünüm getiren bu tasarım, aynı zamanda daha kolay bir kullanım vaat ediyor.

Windows 11

Windows 11

Dosya Yöneticisi

Bu aşamaya kadar dosya yöneticisinde gözle görülür bir fark yok. Ancak simge stilindeki farklılığı da elbette göz ardı etmemek gerek.

Windows 11

Görev Yöneticisi

Ekran görüntüsüne baktığımızda Win 11’in görev yöneticisinde herhangi bir yenileme yok. Ancak yuvarlatılmış köşe tasarımı yine görev yöneticisinde de bulunuyor.

Advertisement

Windows 11

Kısayol menüsü

Sağ menüye tıkladıktan sonra her  zamanki gibi kısayol menüsü açılıyor. Tabii bu kısım çok fazla değişikliğe uğramasa da yine yuvarlatılmış köşe tasarımını benimsediğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Windows 11

Şimdilik göze çarpan yenilikler bunlar. Yeni bir şey gördüğümüzde tekrar sizlerle paylaşacağız. Takip etmeye devam edin.

Advertisement
Haberi Oku
Advertisement
Click to comment

Görüşünü Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Akıllı Telefonlar

Windows’un KB5007205 güncellemesinde önemli hata var

Yayımlanma

on

KB5007205

Microsoft, Windows işletim sistemine yeni güncellemeleri yayınlamaya devam ediyor. Bir yandan Windows 10 için çalışan şirket, diğer yandan da Window 11 işletim sistemini daha iyi hale getirmek için yoğun bir mesai harcıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda KB5007205 yapı numaralı bir güncelleme yayınlandı.

Windows kullanıcıları için sunulan KB5007205 yapı numaralı güvenlik yaması, görünüşe bakılırsa önemli bir güvenlik açığını da beraberinde getirdi.

Advertisement

Microsoft, KB5007205 yapı numaralı güncellemede güvenlik açığı olduğunu belirtti

Şirket, yaptığı açıklamada Windows için yayınlanan KB5007205 güncellemesinin, sistemleri korumasız ve saldırıya açık bir hale getirecek güvenlik açığının olduğunu ifade etti.

KB5007205

KB5007205 güncellemesini yükledikten sonra bazı sistem yöneticileri, Microsoft Defender for Endpoint’in başarısız olduğunu tespit etti. Microsoft her ne kadar bu güncellemeyle yazıcı sorunlarını ortadan kaldırsa da, yeni sürümün güvenlik açığını da getireceğini hiç tahmin etmemiştir diye düşünüyoruz.

Microsoft, KB5007205 güncellemesinin sorunlu olduğuna dair büyük bir duyuru yapmadı. Lakin şirket bunu; Windowd Server 2022 için yayınladığı bir sayfada bunu kısa bir not ile belirtti. Hatta sorunun Windows Server 2019’u da etkilediği söyleniyor. Tabii işletim sistemi bundan etkilenmiyor.

İşte Microsoft tarafından yapılan resmi açıklama

KB5007205 veya sonraki güncellemeleri yükledikten sonra, Microsoft Defender for Endpoint, Windows Server Core yüklemesi olan cihazlarda başlatılamayabilir veya çalıştırılamayabilir. Not: Bu sorun, Windows 10’da Microsoft Defender for Endpoint’i etkilemez.

Peki sizler Windows güncellemelerinden memnun musunuz? Yorumlarda paylaşın…

Advertisement

Haberi Oku

Akıllı Telefonlar

Windows 11 KB5007292 güncellemesi çıktı!

Yayımlanma

on

Yazar

Windows 11 KB5007262

Yazılım devi Microsoft, Windows kullanıcıları için aylık güncellemelerini sunmaya devam ediyor. Halihazırda Windows 11 için optimizeler yapan şirket, şimdi de bir başka güncellemeyi isteğe bağlı olarak yayınladı. Windows 11 KB5007292 güncellemesi neler sunuyor?

Kısa süre önce piyasaya çıkan Windows 11 KB5007292 güncellemesi, güvenlik ve kalite iyileştirmelerine odaklanıyor. Her zaman olduğu gibi Microsoft bu sürümde de, kullanıcıların geri bildirimlerini toplayarak belirlenen hataları gideriyor ve daha kaliteli bir deneyim sunuyor.

Advertisement

Windows 11 KB5007292 güncellemesi, kalite ve güvenlik iyileştirmesi olarak geliyor

Microsoft, Windows 11 KB5007292 güncellemesiyle birlikte aşağıdaki hataları giderdi. Peki bu hatalar nelerdi? İşte aşağıdan göz atabilirsiniz:

Windows 11 KB5007262 güncellemesi piyasaya sürüldü

WPF1

 • WPF penceresi bir dokunma manipülasyonu ile etkinleştirildiyse (örneğin, bir liste kutusunu kaydırmak) WPF’nin dokunmaya yanıt vermemesi sorununu giderir.
 • Yüksek GPU yükü koşullarında yırtılma, titreme veya görsel içeriğin yanlış kompozisyonunu içeren bir sorun için bir hafifletme ekler.
 • PreviewKeyDown veya KeyDown olaylarının işleyicilerinin GetMessageExtraInfo aracılığıyla alabilmesinden önce bir WM_KEYDOWN mesajıyla ilişkili ek bilgilerin atıldığı sorunu giderir.
 • AutomationElement.FindFirst veya FindAll’ın UIA_WindowVisibilityOverridden özelliği 1 olarak ayarlanmış bir hwnd’nin alt ağacında arama yapmaması sorununu giderir.
 • TextBox.Text üzerinde UpdateSourceTrigger=PropertyChanged ile bağlamanın Microsoft Hızlı IME kullanıldığında yanlış sonuçlar vermesi sorununu giderir.
 • Yüksek GPU yükü koşullarında yırtılma, titreme veya görsel içeriğin yanlış kompozisyonunu içeren bir sorun için bir hafifletme ekler.
 • PreviewKeyDown veya KeyDown olaylarının işleyicilerinin GetMessageExtraInfo aracılığıyla alabilmesinden önce bir WM_KEYDOWN mesajıyla ilişkili ek bilgilerin atıldığı sorunu giderir.
 • AutomationElement.FindFirst veya FindAll’ın UIA_WindowVisibilityOverridden özelliği 1 olarak ayarlanmış bir hwnd’nin alt ağacında arama yapmaması sorununu giderir.
 • TextBox.Text üzerinde UpdateSourceTrigger=PropertyChanged ile bağlamanın Microsoft Hızlı IME kullanıldığında yanlış sonuçlar vermesi sorununu giderir.

Sizler de ayarlardan güncellemeyi bilgisayarlarınıza indirebilirsiniz.

Advertisement
Haberi Oku

Windows

AMD sorununu çözen Windows 11 KB5006746 güncellemesi çıktı

Yayımlanma

on

Yazar

Windows 11 KB5006746

Microsoft, Windows 11’i piyasaya sürmesinden bu yana sıkça gündeme geliyor. ABD’li yazılım devi özellikle AMD işlemcili bilgisayarlarda sorunlar yaşarken, şimdi ise bunları yavaş yavaş çözüme kavuşturuyor. Geçtiğimiz günlerde Insider kullanıcıları için Windows 11 KB5006746 güncellemesini yayınlayan şirket, şimdi ise bu güncellemeyi herkese açık olarak sunuyor.

Bilindiği üzere AMD işlemcili bilgisayarlar, özellikle oyunlarda L3 önbelleklemeyle ilgili bir performans problemi yaşıyordu. İşte hem AMD hem de Microsoft, buna çözüm için kolları sıvadı beklenen güncellemeyi de kullanıcılara ulaştırmaya başladı.

Windows 11 KB5006746 güncellemesi, AMD işlemcilerde performans sorununu gideriyor

Yeni Windows 11 KB5006746 güncellemesi, Insider kullanıcılarının ardından şimdi herkes tarafından indirilebilir.

Güncellemeyi yükledikten sonra AMD Ryzen işlemcili bilgisayarlarda performansı etkileyen L3 önbelleğe alma sorunu ortadan kalkacak.

Windows 11 KB5006746

Öte yandan Microsoft, Windows 11 KB5006746 yapı numaralı güncelleme ile; Başlat menüsünün çalışmasını engelleyen ve görev çubuğunun görünmesine sebep olan bir başka sorunu da giderdi.

Sadece bu kadarıyla bitmiyor. Yazılım devi ayrıca şu hataları da çözdü:

 • Kayıt defterinde ASCII olmayan metin kullanan bazı makine yapılandırmalarında 0x38 durdurma hatasına neden olabilecek bir gerileme düzeltildi.
 • Aygıtların yanıt vermemesine neden olabilecek belirli işlemcilerin kesinti işlemesiyle ilgili bir soru giderildi.
 • PowerShell’in sonsuz sayıda alt dizin oluşturmasına neden olan bir sorun düzeltildi. Bu sorun, bir dizini alt öğelerinden birine taşımak için PowerShell Öğeyi Taşı komutunu kullanmaya çalıştığınızda oluşur . Sonuç olarak, birim dolar ve sistem yanıt vermeyi durdurur.
 • Hyper-V özelliklerini kaldırmak için kullandıktan sonra Sunucu Yöneticisi uygulamasının kaybolmasına neden olan bir sorunu düzelttik. Bu sorun, Uzak Sunucu Yönetim Araçları’nı (RSAT) kullanarak Windows 11 (orijinal sürüm) istemcilerine Sunucu Yöneticisi yüklediğinizde meydana geliyordu.
 • Windows Uzaktan Yönetim (WinRM) hizmetinin yüksek yük altındayken çalışmayı durdurmasına neden olabilecek bir iş parçacığı sorunu giderildi.
 • Windows Yönetim Araçları (WMI) sağlayıcı ana bilgisayar işleminin çalışmayı durdurmasına neden olan bir sorun ortadan kaldırıldı. Bu, İstenen Durum Yapılandırması (DSC) kullanılırken oluşan işlenmeyen erişim ihlali nedeniyle oluşuyordu.
 • Düşük bellek durumu oluştuktan sonra WMI deposuna yazmanızı engelleyen bir sorun giderildi.
 • Yöneticilere, Microsoft Edge Internet Explorer modunda HTML iletişim kutuları için yakınlaştırmayı varsayılana sıfırlama seçeneği sağlandı.
 • Hızlı Başlangıç ​​yeniden başlatıldıktan sonra NumLock durumunu koruyamayan bir sorun giderildi.
 • Posta uygulamasının adres ve konu kutularına klavye girişini kabul etmesini zaman zaman engelleyen bir sorun giderildi.

 

Haberi Oku

Trendler