WindowsAkıllı Telefonlar

Windows 11 Tüm Detaylarıyla Sızdırıldı (Resim)

Microsoft'un 24 Haziran'da piyasaya süreceği Windows 11, lansman öncesinde canlı olarak sızdırıldı. İşte görüntüler.

Microsoft’un yeni işletim sistemi için geri sayım başladı. ABD merkezli teknoloji devi Windows 11’i 24 Haziran tarihinde resmi olarak piyasaya sürecek. ”Sun Valley” adına sahip olan bu yazılım, lansmana günler kala tüm açıklığıyla ortaya çıktı.

Windows 11 yeni bir tasarımla gelecek

Windows 11’in sızdırılan ekran resimleri konsept görselden ziyade, ISO olarak indirilip yüklenmiş olarak ortaya çıkıyor. Yani aşağıda göreceğiniz tüm görseller tamamen gerçek Windows 11’den alınmıştır.

Windows 11

Öncelikle Microsoft’un yeni işletim sistemi görsel açıdan modern bir görünüme geçecek. Şirket yıllardır dokunmadığı başlat menüsü için nihayet güncelleme yapacak ve daha hoş bir tasarıma yer verecek. Bununla yuvarlatılmış köşeler ve güncellenen uygulamalarla da bilgisayarlar artık daha zengin bir görünüm alacak. Şimdi gelin ekran resimleriyle beraber yeni Windows’a biraz yakından göz atalım.

Windows 11

Başlat menüsü

Yeni Windows’la beraber başlat menüsü bambaşka bir hale gelecek. Şirket yuvarlatılmış köşelere geçiş yaparak simgeleri de be görev çubuğundan ayıracak.

Windows 11

Başlat menüsünde kullanıcının uygulaması, ana ekranın sabit arayüzü altında görünecek. Bunun yanı sıra şirket Windows zaman çizelgesini kaldırıyor ve kullanıcının dosya ve belgelere erişmesi içinde yeni bir ”önerilen” konum kısayolu ekliyor.

Yuvarlak pencere

Ekran görüntülerinden de anlaşılacağı üzere bir diğer değişiklik yuvarlatılmış pencerelerdir. Microsoft yeni işletim sisteminde; geleneksel menüler, üçüncü taraf uygulamalar ve tüm sistem arayüzünde yeni yuvarlatılmış köşe tasarımına yer verdi. Bilgisayarlar için modern bir görünüm getiren bu tasarım, aynı zamanda daha kolay bir kullanım vaat ediyor.

Windows 11

Windows 11

Dosya Yöneticisi

Bu aşamaya kadar dosya yöneticisinde gözle görülür bir fark yok. Ancak simge stilindeki farklılığı da elbette göz ardı etmemek gerek.

Windows 11

Görev Yöneticisi

Ekran görüntüsüne baktığımızda Win 11’in görev yöneticisinde herhangi bir yenileme yok. Ancak yuvarlatılmış köşe tasarımı yine görev yöneticisinde de bulunuyor.

Windows 11

Kısayol menüsü

Sağ menüye tıkladıktan sonra her  zamanki gibi kısayol menüsü açılıyor. Tabii bu kısım çok fazla değişikliğe uğramasa da yine yuvarlatılmış köşe tasarımını benimsediğini rahatlıkla görebiliyoruz.

Windows 11

Şimdilik göze çarpan yenilikler bunlar. Yeni bir şey gördüğümüzde tekrar sizlerle paylaşacağız. Takip etmeye devam edin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu