Akıllı TelefonlarXiaomi

Xiaomi 4 Modelin Fişini Çekti! İşte O Telefonlar

Xiaomi, daha önceden de vaat ettiği gibi dört modelin beta sürümüne desteğini sonlandırdı. Artık bu telefonlar beta güncellemelerini almayacak.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, güncelleme konusunda Apple‘ı aratmıyor. Zira şirket, eski modellerine bile uzun yıllarca güncelleme sunabiliyor. Her ne kadar büyük Android güncellemeleri iki defaya mahsus olsa da, Çinli üretici MIUI arayüzünü güncel olarak eski cihazlarına da getiriyor.

Ancak şirket, beta sürümlerinde son yıllarda bir değişikliğe gitti. Artık iki yıldan fazla piyasada olan modeller beta sürümünden çıkarılacaktı. İşte şimdi bu modellere birkaç tanesi daha eklendi.

Geçtiğimiz aylarda bazı modellerinin beta gelişim sürecini durduracağını açıklayan Xiaomi, şimdi belirttiği gibi bu telefonları beta test sürecinden çıkardı. İşte o modeller…

Xiaomi 4 modelin beta sürecini sonlandırdı

Çinli firmanın popüler modellerinden; Redmi Note 7, Note 7S, Note 7 Pro ve Mi CC9e modelleri artık beta güncellemelerini alamayacak. Daha önce geliştiriciler forum sayfasında bu modellerin 21.4.21 sürümünden sonra beta güncellemelerinin durdurulacağını belirtmişti.

Şimdi beklenen bu güncelleme piyasaya sürüldü ve yukarıdaki telefonların beta sürümü de artık tamamen durduruldu. Bundan sonra  kullanıcılar yeni bir MIUI özelliğinden yararlanamayacak. Ancak MIUI 12.5 güncellemesinin kararlı sürümünü alacağını da belirtelim. Zira son güncellemede şirket MIUI 12.5’i bu modeller üzerinde test ediyordu.

redmi note 7 pro featured

Güncellemeler tamamen durmayacak

Beta güncellemelerinin sonlandırılmış olması, cihazların yeni bir sürüm almayacağı anlamına gelmiyor. Şirket bu telefonlar için yine Google güvenlik yamalarını vermeye devam edecek. Bunun yanı sıra MIUI arayüzünün kararlı sürümlerini de alacaktır.

Redmi Note 7, Note 7S, Note 7 Pro ve Mi CC9e modelleri, 2019’un ortalarında piyasaya sürüldü ve kutudan da Android 9 ile çıktılar. Daha sonra bu telefonların hepsi Android 10 tabanlı MIUI 12 güncellemesini aldı. Şimdi ise bu telefonların önümüzdeki ayda MIUI 12.5 güncellemesini alması bekleniyor. Bu da muhtemelen en erken Mayıs ayını bulacaktır.

 

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu