Güncel HaberlerXiaomi

Xiaomi ABD Hükümetine Dava Açtı! Orta Doğuda Kartlar Yeniden Dağıtılacak

ABD ve Çin arasında olan teknolojik savaşı bilmeyen yoktur. Zira Donald Trump yönetiminde olan ABD’de, Çinli şirketlerin faaliyetleri hep engellendi.  Bunun en basit örneğini Huawei’den de gösterebiliriz. Mobil sektörün en büyük şirketlerinden biri olan Huawei, Donald Trump’ın eklediği ”güvensiz şirketler listesi” yüzünden pek çok şeyden mahrum edildi. Örneğin Google lisansları iptal edildiği için GMS servislerine ve Android güncellemelerine erişimi engellendi. Öte yandan ABD’li şirketler ile birlikte çalışıp yatırım yapmaları da yasaklandı. Anlayacağınız Çinli şirketlere çok büyük engeller geldi. Şimdi ise bu sorundan muzdarip olan başka bir Çinli daha var…

Xiaomi ABD kara listesine girdi

Bu ay herkesi şoke eden bir olaya denk geldik. ABD Hükümetinde son günlerini yaşayan Donald Trump, bir anda akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerinde Xiaomi’yi güvensiz şirketler listesine ekledi. Gerekçe olarak ise ”Çin Halk Kurtuluş Ordusu ” ile bağlantılı olduğu gösterildi. İşte ABD’de bu yüzden Çinli üreticiyi kara listeye aldı.

Bu davadaki yaptırımlardan sizlere daha önce bahsetmiştik. Eğer Çinli şirketler kara listeye eklenirse, kanun gereği buradaki büyük yatırımları iptal olur ve ABD’li şirketler ile artık ortaklık kuramazlar.

Ancak bu durum hakkında çıkan haberleri yalanlayan Xiaomi, ertesi gün bir açıklama yapma gereği duydu ve ”Çin Silahlı Kuvvetleriyle” hiçbir bağlantıları olmadığını söyledi. Şimdi ise Xiaomi ABD ‘ye dava açarak hakkını aramaya konyuldu.

Xiaomi ABD Hükümetine dava açıldı

Xiaomi’nin ABD Hükümetine açmış olduğu bu davada, Çin Hükümeti veya ordusu tarafından kontrol edilmedikleri ve onlarla hiçbir bağlantıları olmadığı gerekçe olarak sunuldu. Şirket aynı zamanda sivil ve ticari kullanım dışında başka hiçbir ürün ve hizmet üretmediklerini de ifadesinin sonunda belirtti.

Eğer ABD Hükümetinin Xiaomi’ye karşı uyguladığı yaptırımlar faaliyete geçerse, tıpkı Huawei ile benzer bir durumu görmemiz söz konusu olacaktır. Ancak Xiaomi’nin bu listeden kaldırılması yüksek bir ihtimal gibi duruyor. Zira Trump’ın vermiş olduğu bu karar, başkanlığı bırakmasının son günlerinde kasıtlı olarak yapılmış bir şey gibi görünüyor.

Hatta birçok uzman, aceleyle verilen bu kararın geri iptal edileceği konusunda da hemfikir. Çünkü Çinli üreticinin bu listeye eklenmesi çok ani oldu. Aynı keza DJL adlı drone üreticisi de bu listeye eklenen başka bir şirket oldu.

Bakalım Xiaomi, ABD kara listesinden kaldırılacak mı? Biden bu konu hakkında nasıl bir yol izleyecek? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu