Teknoloji HaberleriXiaomi

Xiaomi 9 Uygulamayla birlikte ABD Kara Listesine Eklendi! Ortalık Karışacak

ABD eski başkanı Donald Trump’ın, gizlilik haklarını ihlal ettiği düşünülen tehlikeli listeye 9 Çinli şirket daha eklendi. Hem de bu listeki isimlerden biri, dünyanın en büyük telefon satıcısı olan Xiaomi…

Trump’ın Çinli üreticilere karşı yaptırımları dur durak bilmiyor. Huawei’nin tüm işlerine çamur atan Trump, Çinli üreticiye çok kötü yaptırımlar uyguladı. Android lisansları iptal edilen Huawei, Google uygulamalarından ve güncellemelerden de mahrum kaldı. Eskiden Global pazarda satış rekorları kıran dev üretici, bu yaptırımdan sonra çok ağır bir darbe aldı. Ancak Huawei asla pes etmedi. Şirket sürekli olarak alternatif çözümler üreterek müşterilerine de sadık kalmayı bildi. Örneğin Google uygulamalarının yüklenebileceği App Galery mağazası ile en büyük sorunu ortadan kaldırdı. Fakat güncellemeleri için işler pek de kolay olmadı. Neyse buna daha sonra yine geliriz. Şimdi aynı kaderi yaşamaya mahkum gözüken bir Çinli şirketimiz daha var. Tıpkı Huawei gibi, Xiaomi ve 9 Çin merkezli şirketler, ABD’nin kara listesine eklendi.

Xiaomi için büyük tehlike

Trump’ın tehlikeli olarak gördüğü ve gizlilik haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile yasakladığı bu şirketlere, Çinli teknoloji devi Xiaomi’de eklendi. Raporlara göre eski ABD Başkanı Trump, Xiaomi ve bunun gibi 9 şirketin daha gizlilik haklarını ihlal ettiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle Xiaomi için tehlike çanları çalmaya başladı diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere bu yaptırımdan etkilenen Huawei, Google uygulamaları ve Android güncellemelerinden saf dışı edildi. Hal böyle olunca da Çinli üretici, pes etmeyerek kendi ekosistemini kurdu. Hatırlarsınız geçtiğimiz yılın sonlarında gerçekleşen bir lansmanda Huawei, yeni işletim sistemi HongmangOS 2.0’ı tanıttı. Ardından da beta olarak cihazlarında test etmeye başladı. Yani önümüzdeki günlerde tüm Huawei akıllı telefonlar, bu işletim sistemine geçiş yapacaklar. Öte yandan Çinli üreticinin, kendi yonga seti içinde çeşitli çözümler ürettiği düşünülüyor. Ancak bununla ilgili sızıntının zamanla daha somut olarak çıkmasını umut ediyoruz. Şu an ortada çok net bilgiler yok.

Peki Xiaomi ne olacak

Normal şartlarda Trump yönetiminin eklediği bu listedeki şirketlerin, ABD kökenli firmalar ile arasındaki ticari alışverişler iptal ediliyor. Yani ABD’li şirketler, Çinli üreticilere herhangi bir yatırımda bulunamıyor. Örneğin yonga seti üreticisi olan Qualcomm’un, Çinli üreticiler ile olan anlaşması bozuluyor. Öte yandan Android lisanları ve Google hizmetler uygulaması da bir sonraki telefonlarda gelmiyor. Eğer Huawei gibi Xiaomi de böyle bir şeye maruz kalırsa, Çinli üreticinin tahtı sallanabilir. Zira Google uygulamaları ve Android güncellemelerinden mahrum edilen kişiler, Apple ya da farklı üreticilere giderek yeni çözümler arayacaktır. Umarız ki Xiaomi için verilen bu karar, yakın zamanda ortadan kalkar.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu