Akıllı TelefonlarXiaomi

Xiaomi Cep Telefonu Satışlarında Ezeli Rakiplerini Geride Bıraktı

Counterpoint adlı analist firmasından gelen raporlara göre Xiaomi, salgın sürecinde tüm rakiplerini geride bırakmayı başardı.

Akıllı telefon pazarında son yıllarda popülerlik kazanan Xiaomi, artık bunu resmi verilerle de göstermeye başladı. Pek çok telefonuyla sektörde rekabet eden Çinli üretici, yeni bir rapora göre pandemi sürecinde satışlarını ikiye katladı. Hatta ezeli rakipleri Samsung ve Apple’ı da geride bırakmayı başardı.

Xiaomi 4. Çeyrekte Lider

Tanınmış bir analist firması Counterpoint Research, son raporunda Xiaomi’nin dördüncü çeyrekte ki başarısını gösterdi. Pandemi sürecinde oldukça ilgi gören Xiaomi, raporlara göre Rusya’da online satışları alt üst etmeyi başardı. Yeni bir rekor kırarak zirveye yerleşen Çinli üretici, online satışlarda en çok ilgi gören akıllı telefon markası oldu.

Normal şartlarda 2020 yılında akıllı telefon satışları bir hayli düşüktü. Hatta bu rakamlar, bir öncekine nazaran da %11’lerdeydi. Ancak salgın sebebi ile online satışlara ilgi bir hayli arttı. İşte çevrimiçi olarak yapılan bu satışlarda Xiaomi, en dişli rakiplerini bile geride bırakarak liderlik koltuğuna oturmaya başardı.

Xiaomi

Analistlere göre Honor’da, Huawei’den ayrıldığı için eski günlerine dönmeye çok daha yakın. Zira artık GMS servislerini kullanmaya hak kazanan üretici, pazar payını da bu sayede tekrar yükseltecektir. Tabii bunu ilk çeyrek raporlarını beklememiz gerekecek.

Öte yandan analistlerden biri olan Soumen Mandal, 2020’nin raporlarını şöyle özetliyor;

Samsung, 2020’nin dördüncü çeyreğinde Rusya’daki en popüler akıllı telefon markası oldu. Ancak Xiaomi, online satışlarda Koreli rakibini de geride bırakarak liderlik koltuğunda oturuyor. Buna ek olarak Samsung’u da, bir diğer ezeli rakibi Apple takip ediyor. ABD’li üreticinin arz sıkıntısı nedeniyle online satışları bir hayli düştü.

realme ise, Huawei’nin yaptırımlarını fırsat bilen en avantajlı şirketlerden oldu. Çinli şirket, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 5.sıraya yerleşirken, online satışlarda ise OPPO’yu dahi geride bırakmayı başardı.

Sektörde bir hayli zorluklar çeken Huawei, Rusya’daki işini çeşitlendirmek için bir takım hamleler yapacak. Çinli dev, 2021 yılı için; bilgisayarlar, akıllı gözlükler, monitörler vb. gibi ürünleri ile kategorisini arttıracak.

Son olarak gelirler hakkında konuşacak olursak iPhone 12, iPhone 11 ve iPhone 12 Pro Max, çevrimiçi platformlarda en çok satan modeller olurken, Redmi Note 9, Redmi 9 ve Redmi 9A ise, en çok sevkiyat yapan telefonlar oldu.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu