ROMXiaomi

Xiaomi EU ROM Nedir? EU ROM Nasıl Kurulur?

Birkaç işlem ile Xiaomi telefonunuzu daha performanslı ve daha özel kılmak ister misiniz? O halde MIUI tabanlı Xiaomi EU ROM tam size göre!

Günümüzde gerek son kullanıcının, gerekse telefon inceleyen editörlerin baz aldığı en önemli faktörler donanım ve tasarım olsa da; en az bu ikisi kadar önemli olan yazılım da unutulmamalıdır. Her Allah’ın günü telefon tanıtan bilindik markaların yanı sıra, pazarda yer edinememiş zibilyon tane üretici de hesap edildiğinde ortaya çıkan model çeşitliliği, elbette yazılım tarafında da kendini göstermiştir. Öyle ki günümüzde birçok üretici kendi işletim sistemini oluşturmasa da kendi arayüzlerini kullanıcılarına sunarak onları cezbetmek istemektedir. Samsung’un ilk başta Experience‘i, sonrasında OneUI‘I, OPPO‘nun ColorOS‘i, Huawei‘nin EMUI‘ı derken çeşitlenen arayüzler, Xiaomi‘nin MIUI‘ı ve MIUI’ın binbir çeşit sürümü ile insanların kafasını karıştırmaktadır. Biz de bugün MIUI tabanlı Xiaomi EU ROM’un ne olduğuna ve nasıl kurulacağına bakacağız. İşte karşınızdaaaa “ixirli” bir anlatımlaaaa “Xiaomi EU ROM nedir? MIUI 12.5 tabanlı EU ROM nasıl kurulur?” isimli rehberimiz…

Xiaomi EU ROM Nedir?

Bilindiği üzere Çin merkezli olan Xiaomi, arayüz tarafında iOS‘a en çok benzeyen firmalardan biri. Bunun dışında en özgürlükçü firmalardan biri olan şirket, kullanıcılara birçok rahatlık ve sınırlı “sınırsızlık” sunuyor. IMEI‘den tutun da ROOT’a kadar birçok işlemi kullanıcının insiyatifine bırakan Xiaomi, ROM tarafında da en çeşitli firmalardan. Şirketin resmi olarak en popüler üç ROM’u “Global“, “China” ve “India” iken, bu ROM’lar üzerinde çalışamalar yapan birçok bağımsız yazılımcı da bulunmakta. Xiaomi EU ROM ise “China ROM” tabanlı olan; ancak beraberinde birçok yenilik getiren, daha stabil ve performanslı bir cihaz var eden ve kullanıcılara çok daha fazla özgürlük sunan bir yazılım. Bu ROM gerek sürekli güncel kalmasıyla, gerekse de güncellemeleri firmadan çok daha önce kullanıcılara sunmasıyla dikkat çekerken, stabilitede yaşanan olumlu değişim de göz ardı edilmiyor.

Kısaca EU ROM, telefonunuzu daha özelleştirilebilir, daha performanslı ve daha güncel kılıyor; ancak yapmanız gereken işlemler de ROM’un getirisi kadar zahmetli.

eu rom nedir nasil yuklenir iste cevabi

Xiaomi EU ROM Nasıl Kurulur?

Yapacağınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuzdadır. Gerek şahsım, gerekse web sitemiz hiç bir mesuliyet kabul etmemektedir. Problem yaşamanız halinde buradaki bağlantıdan benim Instagram hesabım ulaşabilir, destek isteyebilirsiniz.

Bu ROM’u kurabilmek için ilk yapmanız gereken işlem telefonunuzun Bootloader kilidini kaldırmak olacaktır. Bu işlem hakkında yeterince bilgi mevcut. Biz de Tekno iXir olarak yarın detaylıca anlatacağız. Eğer bu yazıyı biz yayınladıktan sonra okursanız buraya link bırakırız. Bootloader kilidini açtıktan sonra kalan işlem ise telefona TWRP kurmak olacaktır. TWRP nedir? Nasıl kurulur? Bilmiyorsanız buraya tıklayarak yine bizim anlatımımıza gidebilirsiniz.

Varsayıyoruz ki Bootloader’ı açtınız, TWRP’yi kurdunuz. Sıradaki işlemler çok basit. Bu aşamada yapmanız gereken şey vereceğimiz linkten telefonunuza uygun ROM dosyasını indirmek ve telefonun ana dizinine atmak.

EU ROM’u kararlı olarak indirmek için buraya,

Beta olarak indirmek içinse buraya tıklayın.

miui12m

Aşama aşama Xiaomi EU ROM kurulumu

 • Dosyayı indirdikten sonra telefonumuzun ana dizinine atıyoruz.
 • Daha sonrasında telefonumuzu kapatıyor, ses açma ve güç tuşuna aynı anda basarak “Recovery” moda, yani TWRP’ye alıyoruz.
 • TWRP ekranına geldikten sonra alttaki çubuğu kaydırıyor ve menüye ulaşıyoruz.
 • Çıkan menünün sağ tarafında yer alan “Wipe” bölümüne giriyor, buradan da “Advenced Wipe” ibaresine tıklıyoruz.
 • Çıkan ekranda birçok boş kutucuk ve bunların karşısında ingilizce terimler göreceğiz. Burada seçmemiz gereken alanlar; Dalvik/ART Cache, System, Data ve Cache (toplam dört kutucukta “tik” olmalı.
 • Bunları seçtikten sonra alttaki çubuğu kaydırıp işlemin bitmesini bekliyoruz. İşlem bitince en alttaki “home” butonuna tıklayıp ana ekrana dönebiliriz. (Wipe işlemi verilerinizi silecektir)
 • Ana ekrana döndükten sonra az önce girdiğimiz “Wipe” bölümünün solunda yer alan “Install” kısmına giriyoruz.
 • Bu kısımda telefonumuzun ana dizinini göreceğiz. Bi’ nevi dosyalar.
 • Telefona attığımız ROM dosyasını bu kısımdan bulup üstüne tıklıyoruz.
 • Açılan ekranın altında yer alan çubuğu her zamanki gibi soldan sağa kaydırıyor ve az öncekine nazaran daha uzun bir bekleyişe koyuluyoruz.
 • İşlem bitince her ihtimale karşı ana ekrana dönüp “Wipe” kısmına giriyor, alt taraftaki “Format data” butonuna tıklıyor ve karşımıza çıkan bölüme “yes” yazıyoruz.
 • Bu işlemde bitince ana ekrana dönüp “Reboot” kısmına, bu kısımdan da “System”e tıklıyoruz ve telefonumuzun açılmasını bekliyoruz. Unutmayın, ilk açılış biraz uzun sürebilir.
 • İşlemler başarılı olduysa telefonumuz açılacaktır.

Görsel anlatım

 • twrp 101 install custom rom
 • Twrp install zipfiles 02 768x677 1
 • unnamed

 

07.05.2021 (03.08 saatinde güncellendi)

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu