XiaomiYazılım

Xiaomi GMS Servisleriyle İlgili Yeni Bir Açıklama Yaptı! Durum Göründüğü Gibi Değil

Xiaomi GMS servisleriyle ilgili tartışılan bu konuya nihayet açıklık getirdi. Durum meğer öyle değilmiş...

Çin ile ABD arasındaki gerilim, son olarak Xiaomi’ye de bulaştı. Trump’ın bu şirketi kara listeye almasından sonra bazı kullanıcılar, GMS servislerini cihazlarına yükleyemediklerini dile getirdiler. Ancak ABD, Xiaomi ile ilgili henüz bir hamle yapmadı. Yani şu anda Çinli şirketin hareketlerini engelleyen bir durum söz konusu değil. Lakin Çin’deki bazı Xiaomi kullanıcıları, MIUI 12.5 beta sürümlerine GMS(Google) servislerini yükleyemediklerini belirttiler. Tabii bu durum da kullanıcıların gözünü korkuttu.

Xiaomi GMS ile ilgili açıklama yaptı

Son günlerde sıkça tartışılan bu konuya yeni bir açıklama nihayet geldi. Xiaomi GMS ilişkisi, şirketin yeni açıklamasıyla birlikte netlik kazandı. Bugün sabah saatlerinde weibo hesabından resmi bir yazı yayınlayan Çinli üretici, kullanıcıların kafasını karıştıran bu soruna açıklık getirdi. İşte Xiaomi GMS arasındaki konuya ilişkin resmi yazı…

Xiaomi modellerinin GMS servislerini yükleyememesi raporuyla  ilişkin beyan

  1. Son zamanlarda Xiaomi kullanıcılarının GMS hizmetlerini desteklemediğine dair bir dizi söylentiye denk geldik. Ancak durum sandığınız gibi değil,
  2. Bazı Çin yazılımlı telefonlarda GMS servisleri, önceden yüklenmiş olarak geliyor. Bu modeller bahsi geçenler arasında bulunmuyor.
  3. Yeni aldığımız bir karar ile, GMS servislerine sahip olmayan modeller için, daha sonradan bu hizmetleri yüklemelerine müsade etmeyeceğiz. Ancak yazılım güncellemelerimiz ile, sizlere bu hizmeti biz sağlayacağız.
  4. Akıllı telefonlarınızın GMS servislerine sahip olması için, yakında desteklediğimiz modellerin sıklığını arttıracağız.
  5. Son olarak Global sürümleri etkileyen bir durum söz konusu değil.

Peki Xiaomi GMS konusu ne olacak

Yukarıda da gördüğünüz gibi Xiaomi’nin beyanı bu şekilde. Anlamayanlar için özet geçecek olursak Çinli üretici; önceden GMS servisleri ile gelen telefonların bu durumdan etkilenmeyeceğini belirtti.

Örnek verecek olursak Mi 10’un Çin sürümü, otomatik olarak GMS servisleriyle geliyor. Yani Mi 10 ya da bunun gibi desteklenen modeller için bu durum söz konusu değil. Ancak GMS servislerinin önceden yüklü olarak gelmesi, her Xiaomi telefonu tarafından desteklemiyor. Bu telefonlar içinde ne yazık ki GMS servislerini üçüncü taraf olarak da yüklemek yasaklandı. Ancak Xiaomi, yakın zamanda bunu destekleyen modelleri arttıracağını belirtti.

Xiaomi GMS

Sonuç olarak Xiaomi GMS hizmetlerini kendi istekleri doğrultusunda cihazlarına entegre edecek. Hatta şirketin beyanında, desteklenen modellerin arttırılacağı gibi bir maddede bulunuyor. Bu yüzden dışarıdan duyduğunuz yalan haberlere itibar etmeyin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu