XiaomiYazılım

Xiaomi Google Olayları; Artık Google Servisleri Bazı Xiaomi’lerde Çalışmayacak!

Geçtiğimiz haftalarda ABD'nin kara listesine alınan Xiaomi, bazı modellerine Google kurulmasına engel oluyor! Xiaomi Google olayları büyüyor!

Geçtiğimiz haftalarda ABD‘de tıpkı bir diğer Çinli şirket Huawei gibi “Kara Liste“ye alınan Xiaomi yeni bilgiler ve gelişmeler ile gündemdeki yerini koruyor. Hali hazırda Huawei’ye yaptırım uygulayan ve Amerikan şirketlerin Huawei ile çalışmasını kısıtlayan ABD hükumeti, hızla yükselen Xiaomi’ye de “Çin istihbaratı ile irtibatı olduğu” gerekçesiyle göz dağı verdi. Ocak ayının ortasında kara listeye alınan şirket, ilk açıklamalar neticesinde kullanıcılara güven verdi. Xiaomi Google ile ilgili toplantısından sonra cihazlarda ve hizmetlerde herhangi bir değişiklik olmayacağını duyurdu; ancak bugün Çin’den gelen bilgiler birçok kullanıcıyı korkutuyor.

Xiaomi Google Olaylarının İlk Meyvesi: Çin’deki Telefonlara Google Servisleri Kurulamayacak

Bilindiği üzere ROM konusunda oldukça esnek davranan Xiaomi, cihazlarını kendi iç pazarında Çin (China) ROM, global pazarda ise Global ROM ile duyuruyor. Çin ROM’un içinde sadece Çince ve İngilizce yer alırken, Google desteği de bulunmuyor. Global ROM ise tüm dillere destek veriyor, Google’a da kısıtlama getirmiyor; ancak Çin ROM’unun daha performanslı olduğunu düşünen bazı kullanıcılar Google desteği olmayan bu sürüme birkaç işlem ile Google kurabiliyorlardı. Yani Çin’de olsanız dahi telefonunuza Google Servisleri’ni kurabiliyordunuz; ancak son MIUI 12.5 güncellemesi bu durumu değiştirdi.

ezgif.com gif maker 1

Son güncelleme ile birlikte Çin’deki kullanıcılar telefonlarına Google Servisleri’ni kuramadıklarını söylerken, bu durum birkaç gün içerisinde azımsanmayacak bir kitle tarafından dile getirildi. Bu durum karşısında açıklama yapma ihtiyacı duyan Çinli Xiaomi, “uyumluluk” gerekçesi ile bazı modellere Google Hizmetleri ve Servisleri‘nin kurulamayacağını söyledi. Bu durumun global pazardaki cihazları etkilemeyeceğini de söyleyen üretici, Redmi K30 Extreme ve Redmi 10X 5G başta olmak üzere birtakım telefonda bu durumun normal olduğunu da ekledi.

Bu durum bakalım önümüzdeki dönemde global cihazlara yansıyacak mı? Xiaomi’nin durumu da Huawei gibi mi olacak? Xiaomi Google olayları ne kadar büyüyecek? Bekleyip göreceğiz…

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu