Teknoloji HaberleriXiaomi

Xiaomi Telefonları Havadan Şarj Eden Mi Air Charge Teknolojisini Duyurdu (Video)

Akıllı telefon pazarının en yenilikçi şirketlerinden biri olan Xiaomi, bugün dünyada bir ilki gerçekleştirdi ve ve havadan şarj teknolojisini duyurdu. Evet şaka yapmıyoruz. Yıllardır her geliştirdiği teknoloji ve telefonları ile övgüler alan Xiaomi, şimdi de havadan şarj teknolojisini duyurdu.

Mi Air Charge tanıtıldı

Çinli üreticinin hızlı şarj teknolojisinde ne kadar iyi olduğunu bilmeyen yoktur. Zira 80Wat’a kadar kablosuz şarj ve 120 Wat kablolu şarj teknolojilerine sahip ilk şirket ünvanını taşıyor. Tabi şimdi bu üvnana bir yenisi daha eklendi. Ancak bu daha önce hiç aklınıza gelmeyecek bir şey. Kim derdi ki telefonumu havadan şarj edeceğim diye? İşte Xiaomi yeni şarj teknolojisi ile bu hayali gerçeğe kavuşturdu.

Xiaomi’nin geliştirmiş olduğu Mi Air Charge adlı yeni teknolojisi, herhangi bir kablolu ya da kablosuz bağlantıya ihtiyaç duymadan akıllı telefonlarınızı şarj etmeye olanak tanıyacak. Şirket bu patenti ilk aldığında, cihazın açıklamalarında şunlar yazıyordu:

Milimetre dalgalarını, doğrudan cihaza göndermek için ışın şekillendirme teknolojisi kullanan özel bir kutu. Bu dalgalar, cihazı şarj ederken elektrik enerjisine dönüştürülür.

Patentin açıklaması yukarıda gördüğünüz gibi her şeyi bariz bir şekilde söylüyor. Şirketin geliştirmiş olduğu bu şarj kutusu/kulesi, akıllı telefonunuzu veya uyumlu olan herhangi bir cihazı, milisaniyeler içinde bulmaya yardımcı olan 5 fazlı antenlerle donatılıyor. Ek olarak bir de, milimetre dalgalarını ileten 144 antene daha sahip.

Peki bu teknoloji telefonlarla nasıl uyumlu?

Mi Air Charge teknolojisini destekleyen akıllı telefonunuz ya da diğer cihazlarınızda, bu kutunun içerisinde bulunan, fakat daha küçük olan iki anten birimine yer veriliyor.  Bunlardan ilki, şarj istasyonu ile iletişim kuran bir radyo işaretçisi görevini görüyor. Bir diğeri ise, 14 antenden oluşan alıcısı sayesinde elektrik enerjisine dönüştürülen milimetre dalgalarını alma görevini üstleniyor.

Mi Air Charge

Xiaomi, bu yeni teknolojisinin nasıl çalıştığını gösteren tanıtım amaçlı bir video yayınladı. Videoda şarj kutusunun ne kadar büyük olduğunu görüyorsunuzdur. İşte bu büyük kutu, akıllı telefonlarınızı bulunduğunuz ortamda 5wat güce kadar şarj edebilecek. Ne kadar uzakta olursanız olun, iki cihaz eşleştikten sonra maksimum 5Wat’a kadar şarj dolumu gerçekleştirebileceksiniz. Aynı zamanda birden fazla cihazı da, aynı anda 5Wat’a kadar şarj etmeniz mümkün. Yani herhangi bir azalma söz konusu değil.

Xiaomi’nin mobil bölüm başkanı Adam Zeng Xuezhong, Mi Air Charge teknolojisi ile gelecekte; akıllı saatler ve diğer giyilebilir ürünleri de şarj etmeyi planladıklarını söyledi. Ek olarak bu teknolojinin, küçük ev aletlerini de şarj etmesi bekleniyor. Zira ürünün amaca, kablo zorunluluğunu tamamen ortadan kaldırmak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu