YazılımXiaomi

MIUI 12.5 Bu Popüler Telefona Da Geldi!

Xiaomi MIUI 12.5 güncellemesini beklenenden erken sunmaya devam ediyor. Amiral gemilerinin ardından Mi CC9 modeli de bu güncellemeyi aldı.

Çinli üretici Xiaomi, geçtiğimiz yılın Aralık ayında MIUI 12.5 arayüzünü piyasaya sürdü. Yeni özellikleri ve akıcılığıyla dikkat çeken bu arayüz, şimdi pek çok modele kararlı olarak sunulmaya başladı. 30 Nisan’da yayımlanması beklenen kararlı sürüm, geçtiğimiz hafta amiral gemisi modellere beklenenden erken geldi. Şimdi ise şirket bir sürpriz daha yaparak Mi CC9 modeline de bu güncellemeyi sundu.

Mi CC9 MIUI 12.5 güncellemesine kavuştu

MIUI 12.5 arayüzü; güvenlik ve gizlilik, süper duvar kağıdı, dinamik tasarım, gelişmiş dokunsal tepkime, sistem optimizasyonu ve pek çok açıdan büyük yükseltmelere aldı. Hatta Xiaomi’nin yeni arayüzü Apple’ın iOS işletim sistemiyle karşılaştırılacak kadar stabil hale geldi. Tabii bir sonraki MIUI 13 ile beklentiler daha da artacak ve üretici bu konuda kendini daha ileri bir seviyeye taşıyacaktır. Her neyse, şimdi biz asıl konumuza dönelim.

Xiaomi’nin Mi CC9 modeli için planan güncelleme takvimi Mayıs ayıydı. Ancak Çinli üretici bu tarihi beklemeden CC9’a beklenen kararlı güncellemeyi sundu. Güncelleme 2.4 GB boyutta geliyor ve yapı numarası da V12.5.1.0.RFCCNXM.

Mi CC9
Mi CC9 için güncelleme boyutu 2.4 GB olarak geliyor

Güncelleme şu anda Çin’deki kullanıcılar için piyasaya sürüldü. Ancak Global pazarlar içinde yakında yeni bir OTA güncellemesi başlayacaktır.

Xiaomi‘nin yeni arayüzü piyasaya çıktığı günden bu yana ilgi odağı oldu. Kullanıcılar için yeni görsel tasarım sunan bu arayüz, aynı zamanda performans konusunda da önemli ölçüde gelişti. RAM tüketimi neredeyse %35 azalırken, pil tüketimi de eşit derecede azaldı. Şirket aynı zamanda çekirdek kullanımını da baştan aşağı yeniledi. Çekirdek sahne modlarındaki bellek kullanımı da %20 azaldı ve arka planda artık çok daha boş alan kaldı.

Sadece bununla bitmiyor. MIUI 12.5 arayüzü gizlilik konusunda da önemli yenilikler getiriyor. Örneğin; akıllı pano koruması, dosya korumalı alan mekanizması, internette gezime ve konum gizliliği gibi pek çok işlevde bu sürümle kullanıcılara sunuluyor.

Eski modellere de güncelleme sürprizi

Xiaomi geçtiğimiz hafta birkaç eski modeli içinde müjdeyi verdi. Mi Mix 2S ve Mi 8 serisi modeller MIUI 12.5 güncellemesini alacak şanslı modeller arasına girdi. Ancak bu kullanıcılar güncellemeyi diğerlerinden daha geç bir sürede alacak.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu