XiaomiYazılım

Xiaomi MIUI 12.5 İle Çıtayı Arşa Çıkardı

Akıllı telefonlarıyla piyasada ses getiren Xiaomi, öte yandan MIUI arayüzü ile de kullanıcıların sevgisini kazanmayı başardı. Yaklaşık 10 yıllık bir serüveni olan MIUI arayüzü, her geçen yıl çok daha iyi hale geliyor. Özellikle son sürümlere doğru Xiaomi, hem görsel açıdan, hem de sistem bakımından kullanıcı arayüzünü gözle görülür şekilde geliştirdi. Ancak şirketin geçtiğimiz ay tanıttığı MIUI 12.5 arayüzü, akıllı telefonlarda çıtayı arşa çıkardı diyebiliriz.

MIUI 12.5 bambaşka

Xiaomi, 8 Şubat tarihinde Mi 11 amiral gemisi ve MIUI 12.5 arayüzünün Global tanıtımını gerçekleştirecek. Şirketin yeni arayüzü MIUI 12.5, piyasaya sürüldükten sonra yaklaşık 32 cihaza sunulacak. Peki bu sürümü öncekilerden farklı kılan özellikler ne olacak?

Akıcılık

Bildiğiniz üzere Çin’deki kullanıcıların çoğu, şirketin yeni arayüzünü beta olarak test edebiliyor. Aynı zamanda farklı ülkelerdeki insanlarında bu arayüzü test etme fırsatı oluyor. Gerek beta programa katılarak, gerekse dış linklerden indirerek herkes yeni MIUI 12.5’i rahatlıkla cihazlarına kurabiliyor.

Çinli üretici yeni MIUI 12.5’de, özellikle akıcılık ve sistem hızından bahsediyor. Bizlerde bu sürümün bir parçası olarak Xiaomi’nin gerçekten de çıtayı arşa çıkarttığını söyleyebiliriz. Hatta gelin bunu  aşağıdaki örnekle de gösterelim.

photo 2021 02 01 21 27 11 e1612204093443

Yukarıda görmüş olduğunuz ekran resmi, bizzat kendi kullanmış olduğum Xiaomi Mi 10 amiral gemisine ait. Cihazı kullanmaya ilk başladığımda MIUI 12 yüklüydü. Ancak Xiaomi’nin son çıkan arayüzünü test etmek için, gerekli başvuruları yapıp MIUI 12.5’in bir parçası oldum. İşte bunun nimetleri de görmüş olduğunuz gibi ortada. Zira daha önce 8GB’lık RAM’den 3.2GB boş alan kalırken, MIUI 12.5’le birlikte bu rakam 6GB’a kadar ulaşmayı başardı.

Xiaomi, bu arayüzünü duyurduğu ilk günden beri sistem performansına önem verdiğini belirtmişti. Özellikle animasyonlar ve bellek konusunda yükselişe geçen şirket, yukarıda da gördüğünüz gibi ne kadar iyi bir arayüz hazırladığını bir kez daha göstermiş oldu. Bir de düşünün daha bunun kararlı sürümü olacak…

 

MIUI 12.5

Xiaomi, yeni arayüzünü Global olarak 8 Şubat tarihinde duyuracak. Ek olarak Çinli üretici yeni arayüzünün lansmanını; Facebook, YouTube, Mi Community ve Twitter hesapları üzerinden de canlı olarak yayınlayacak. Aynı zamanda Mi 11 amiral gemisinin Global versiyonu ile de bu tarihte tanışacağız.

Söylentilere göre Mi 11,  MIUI 12.5’i alacak ilk modellerden  biri olacak. Zira Çin’de de ilk olarak bu sürüme kavuşan modelin Mi 11 olduğunu düşünürsek, Global sürümde de aynı senaryoyu görmemiz muhtemel.

Genel olarak Xiaomi’nin son arayüzü, bir önceki MIUI 12’ye göre çok daha iyi. Gerek sistem arayüzü, gerekse bellek tüketimi olarak Çinli üretici, gerçekten de bu konuda ne kadar iyi olduğunu kanıtladı. Peki sizler yeni güncellemeyi cihazlarınıza yüklediniz  mi? Beta sürümünü deneyimleme fırsatı buldunuz mu? Yorumlarda belirtiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu