Akıllı TelefonlarXiaomi

Xiaomi Sınırları Zorluyor! Ayrılabilir Arka Kameralı Telefon Geliyor

Xiaomi’nin adını son zamanlarda çok fazla duymaya başladık. Çinli üretici gerek akıllı telefonları, gerekse MIUI arayüzü ile neredeyse her gün karşımıza çıkıyor. Şimdi de şirketin gelecek yıllarda piyasaya süreceği yeni teknolojilerden biri daha ortaya çıktı. Ancak bu, daha önce hiç alışagelmediğiniz bir şeyi ortaya koyuyor.

Xiaomi ayrılabilir arka kameralı telefon patenti aldı

Çinli teknoloji devi Xiaomi, genelde anormal tasarımlara sahip akıllı telefon patentleri ile karşımıza çıkar. Zira geçmiş yıllardan da bu duruma aşinayız. Şimdi ise şirketin benzersiz tasarıma sahip yeni bir patent daha aldığı ortaya çıktı. Ancak bu sefer ki öncekilerine uzaktan yakından benzemiyor.

Yabancı kaynaklar tarafından keşfedilen bu patent, Xiaomi’nin ayrılabilir arka kameralı bir telefon üzerine çalıştığını gösteriyor. Evet yanlış duymadınız; ayrılabilir arka kameralı telefondan bahsediliyor.

Ayrılabilir arka kamera

Peki nedir bu ayrılabilir arka kameralı telefonun sırrı?

Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi tarafından açığa çıkarılan rapora göre, Xiaomi’nin bu yeni akıllı telefonu tam ekranlı bir deneyim sunmayı vaat ediyor. Görünürde ön kamera olmadığını fark etmişsinizdir. İşte Xiaomi, o merak ettiğiniz soruya çıkarılabilir arka kamera modülüyle yanıt veriyor.

Patentte sunulan belgelere göre ana kamera ünitesi, arka panelde kolayca çıkabileceği özel bir girintinin içerisine yerleştirilecek. Bu, muhtemelen manyetik bir montaj olacaktır.

Öte yandan kamera ve telefon arasındaki veri alışverişi, özel temas pedleri aracılığıyla gerçekleşecek. Bu konektörlerden biri, ana kameranın aynı zamanda selfie çekimlerinde de görev  yapması için cihazın  üst kısmına yerleştirilecek. Böylece Xiaomi herhangi bir kesinti olmaksızın tamamen çerçevesiz bir ekrana sahip akıllı telefon yaratacak.

, ayrılabilir arka kameralı

Xiaomi’nin bu patente bulunan telefonu ne zaman hayata geçireceğine dair bir haber bulunmuyor. Ancak bununla ilgili yeni bir sızıntı aldığımızda tekrardan sizlerle paylaşacağız.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu