Akıllı TelefonlarXiaomi

Xiaomi ”RAM Booster” Özelliğini Geliştirmeye Başladı

Düşük RAM'li telefonlara ilaç gibi çözüm. Xiaomi, MIUI arayüzünde RAM Booster özelliğini test etmeye başladı. İşte detaylar;

Akıllı telefonlar günümüzde 16 GB RAM‘e kadar destekleniyor. Ancak üreticiler RAM kapasitesini arttırmak yerine daha az bellek tüketimiyle bu dengeyi sağlamayı amaçlıyor. Zira Vivo’nun ardından şimdi de Xiaomi bellek genişletme özelliğini test etmeye başladı.

MIUI arayüzünde test edilen bu özellik, RAM Booster olarak da adlandırılabilir. Şirketin yeni geliştirdiği bu özellik, adından da anlaşıldığı üzer RAM kapasitesini arttırmayı amaçlıyor.

Xiaomi’den RAM Booster hamlesi

MIUI 12.5 ile Çinli üretici bellek tüketimini önemli ölçüde iyileştirdi. Lakin bunu daha ileri bir seviyeye taşımak isteyen Xiaomi, şimdi de RAM Booster benzeri bir özelliği test etmeye başladı.

RAM Booster, yani bellek genişletme özelliği ”Kacper Skrzypek” adlı geliştirici tarafından keşfedildi. Bu geliştirici MIUI arayüzünde test edilen bellek genişletme özelliğini paylaştığı bir ekran resmiyle gösterdi.

RAM Booster
Xiaomi bellek genişletme özelliğiyle RAM kapasitesini arttırmaya izin verecek

Bellek genişletme, özellikle düşük RAM‘e sahip cihazlar için ilaç gibi olacaktır. Zira kullanıcılar bazı uygulamaları kaldırmayan telefonlarında, dahili hafızadan destek alarak RAM kapasitelerini arttırabilecek. Dolayısıyla artık arka plandaki bellek tüketimi de azalmış olacak.

Bunu örneklerle anlatacak olursak 8 GB RAM‘li bir telefonunuz olduğunu varsayın. Bu telefon bellek genişletme teknolojisi sayesinde artık 11 GB’a eşdeğer bir RAM kapasitesine ulaşacak. Aynı şekilde 4 GB RAM’li bir telefon içinde bu geçerli. Kullanıcı, RAM Booster özelliği ile 4 GB‘lık RAM’ı 8 GB‘a kadar eşdeğer hale getirebilecek.

Bakalım Xiaomi test ettiği bu özelliği ne zaman piyasaya sürecek? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu