RehberlerXiaomi

Xiaomi TWRP Nedir? TWRP Nasıl Kurulur? (Sade ve Detaylı)

Android’in iOS’a karşı en büyük kozu olan açık kaynak kodları, elbette kullanıldığı takdirde iOS’a üstünlük sağlayacaktır. Öyle ki elimizdeki bu nimet bizlere daha özgür bir platformun yanı sıra daha performanslı bir cihazı da sunuyor. Bu iki hususu kullanabilmek içinse telefonumuza TWRP kurmamız şart. Eğer sizde Xiaomi kullanıcısıysanız ve telefonunuzu daha özgür kullanmak istiyorsanız “Xiaomi TWRP Nedir? Nasıl Kurulur?” başlıklı yazımıza geçelim… Xiaomi TWRP

twrp 780x440 1

TWRP Nedir?

TWRP (Team Win Recovery Project) günümüzün en popüler ve en başarılı recovery menüsüdür. Bu menü aracılığı ile ROM ve ROOT işlemleri, yedeklemeler, özel dosyalara erişim, çeşitli modül ve yazılımların kurulumu gerçekleştirilebiliyor. Yapılan işlemler telefonun performansını oldukça olumlu etkilerken, hatalı işlemler de bir o kadar zarar veriyor. Bu sebepten ötürü bilmediğiniz veya emin olmadığınız işlemleri en azından bu menü üzerinden denememelisiniz.

Lafı toparlamak gerekirse TWRP telefonunuza ROM ve ROOT kurabilmenizi, yedeklerler alabilmenizi ve tam yetki sağlayabilmenizi sağlıyor.

Android TWRP 3.2.0 Recovery Kurulumu 2 1

Xiaomi TWRP Kurulumu İçin Gerekenler

İsimlere tıklayarak gerekli dosyaları indirebilirsiniz.

Xiaomi TWRP Nasıl Kurulur?

Yapacağınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuzdadır. Gerek şahsım, gerekse web sitemiz hiç bir mesuliyet kabul etmemektedir. Problem yaşamanız halinde buradaki bağlantıdan benim Instagram hesabım ulaşabilir, destek isteyebilirsiniz.

Öncelikle bu işlemleri yapabilmek için telefonunuzun Bootloader kilidinin açık olması gerekmektedir. Eğer bu konuda bir rehber hazırlarsak buraya ekleriz…

Yukarıdaki linkten Minimal ADB & Fastboot‘u kurduktan sonra yine yukarıda yer alan TWRP bölümüne giriyoruz. Burada kendi cihazımızı buluyor ve “Download links” bölümündeki “Primary” seçeneklerinden birisini seçiyoruz. Bu aşamadan sonra .img uzantısını kontrol ederek dosyamızı indirmiş oluyoruz.

.img uzantılı TWRP dosyamızı indirdikten sonra ufak bir işlem ile yapacaklarımızı kolaylaştırıyoruz. İndirdiğimiz dosyanın adını eğer sonunda “.img” uzantısı yoksa “recovery” olarak, eğer varsa “recovery.img” olarak değiştiriyoruz.

Yani;

  • Dosya ismi “twrp-3.3.1-1-ginkgo.img” ise >>> “recovery.img”
  • Dosya ismi “twrp-3.3.1-1-ginkgo” ise >>> “recovery”

Bu işlemin ardından eğer kurulum sırasında değiştirmediysek “C:\Program Files (x86)” konumundan Minimal ADB and Fastboot klasörünü açıyoruz ve recovery dosyamızı buraya atıyoruz (Dosyayı kopyalayıp bu klasöre yapıştırın.)

Dosyayı attıktan sonra telefonumuzu kapatıp ses kısma ve güç tuşu aracılığıyla “Fastboot” moduna alıyoruz. Ekranda “Fastboot” yazısını gördüğümüzde elimizi çekip telefonu bilgisayara bağlayabiliriz.

Ardından Minimal ADB klasörü içerisinde yer alan “cmd-here.exe” uygulamasına giriyoruz. Bu aşamada karşımıza cmd ekranı gelecektir.

Ekrana sırasıyla aşağıdaki komutları yazıp “enter” tuşuna basıyoruz. (Telefon fastboot modunda bilgisayara bağlı iken)

fastboot devices

Bu komut telefonunuzun bağlı olup olmadığını gösterecektir. Aşağıdaki gibi bir sonuç alırsanız devam edebilirsiniz. Alamazsanız kablo ve pc değişebilir, driver kontrolü yapabilirsiniz.

Screenshot 10

fastboot flash recovery recovery.img

İlk ekranı geçtikten sonra yukarıdaki komutu girip enter tuşuna basıyoruz. Ekranda iki adet OKAY yazısı görürsek doğru yoldayız. Göremediysek yanlış giden bir şeyler var…

fastboot boot recovery.img 

Son komutumuz da bu oluyor. Bu komutu da girdikten sonra telefonumuzda TWRP ekranı belirecektir. Eğer bu işlemde de OKAY ibaresi göremez ve telefondan tepki alamazsanız işlemleri tekrar edin.

Screenshot 13

Daha sonraki süreçte TWRP’ye girebilmek için ses açma + güç tuşuna basabilir, TWRP’den çıkmak içinse alttaki çubuğu kaydırıp Reboot>System yapabilirsiniz.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu