Akıllı TelefonlarXiaomi

Xiaomi Yeni Patentinde Ön Kamerayı Tamamen Ortadan Kaldırıyor

Xiaomi, gelecek nesiller için planladığı telefonlardan biri için yeni patent aldı. Selfie kamerası bu sefer tamamen önden kalkıyor.

Akıllı telefon üreticileri, tam ekranlı telefonların popülaritesi arttığından beri akla karayı seçmek durumunda kaldılar. Bu ekranlar ile birlikte ön kamera engeline takılan şirketler, çeşitli çözümler üreterek selfie kameralarını tamamen ekrandan kaldırmayı planlıyorlar. Zira ekran altı kameralı telefonlar için pek çok firma zaten kolları sıvamış durumda. Ancak Xiaomi’nin bugün aldığı patent, ekran altı kameradan çok daha farklı bir çözümü ortaya koyuyor.

Xiaomi Yeni Kamera Patenti Aldı

LetsgoDigital adlı kaynaktan gelen yeni bir sızıntı, Xiaomi’nin akıllı telefon kamera modülü için farklı bir tasarımı benimsediğini gösteriyor. Çinli üretici almış olduğu bu patent ile birlikte selfie kamerasını tamamen ekrandan kaldırmayı planlıyor. Yani ekran altına da yerleştirmeyecek. Direkt olarak ana ekranın üzerinden kaldıracak ve daha yaratıcı bir şey düşünecek.

Xiaomi

Not: Alınan patent, 2019 sonunda ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine sunuldu. Uzun bir aradan sonra da Şubat ayında ise Küresel olarak onaylandı.

Yukarıdaki patente baktığımızda gözümüze Xiaomi’den daha önce görmediğimiz bir tasarım geleceğini görüyoruz. Çinli firma gelecekteki  telefonlarında ekran altı kamera alternatifi olarak muhtemelen bu çözümü de hayata geçirecektir. Zira su damlası gibi çentikler, delikli ekranlar, açılır kamera ve bunun gibi pek çok şeyden de kurtulmuş olacağız.

Xiaomi’nin geliştireceği bu telefon, selfie çekmeye çalıştığınızda ön kamera için arka lensleri görevlendirecek. Yani arka tarafta bulunan kamera modülü, üst tarafta çevrilebilir işleve sahip olacak ve selfie çekimlerinizde de işinize kolaylık sağlayacak. Daha da önemlisi arka kameralar çok yüksek çözünürlüğe sahip olduğundan, muhteşem kaliteye sahip selfie çekimleri elde etmiş olacaksınız.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu