Connect with us

Güncel Haberler

Xiaomi’nin ABD Davasını Kazanması Diğer Çinli Şirketlere İlham Verdi

Yayımlanma

on

Xiaomi

Çinli şirketlerin baş belası olan Donald Trump, içerisinde Huawei gibi devlerinde olduğu pek çok firmayı kara listeye ekledi. Bununla birlikte seçimin ardından Trump, sürpriz bir şekilde akıllı telefon üreticisi Xiaomi’yi de bu listeye dahil etti. Ancak herkes bu olayı seçimin kaybedilmesinden kaynakladığını düşündü. İşte bu yüzden de Xiaomi, ABD’ye dava açtı ve kısa süre öncede bu davayı kazandı. Madem Xiaomi kazanabiliyor. Peki ya diğer Çinliler dava açarsa ne olacak? Şimdi sıra onlarda;

Çinli Şirketler Xiaomi Gibi ABD’ye Dava Açacak

Donald Trump’ın kara listeye eklediği Çinli şirketler, Xiaomi’nin davayı kazanmasından dolayı ilham aldı ve ABD’ye dava açmak için de kolları sıvadılar. Hatırlarsınız bir süre önce ABD Bölge Yargıcı Rudolph Contrears, Çinli teknoloji devine yapılan yaptırımın kasıtlı olduğunu ve şirketin bu listede yer almayacağını belirten bir açıklamada bulundu. Özellikle diğer Çinli firmalara da ilham veren bu karar, şimdi ABD’ye yeni davaların açılmasına sebebiyet verdi.

Advertisement

Steptoe /Johnson

Yabancı kaynaklardan gelen açıklamalara göre kara listedeki birkaç Çinli firma, Steptoe /Johnson gibi büyük hukuk firmalarıyla görüşmeye başladılar. Tıpkı Xiaomi gibi masum olduğunu ortaya çıkarmak isteyen bu üreticiler, haklarını arayacak ve uygulanan yaptırımların kalkması içinde davanın peşini bırakmayacak.

Steptoe /Johnson‘dan yetkili bir kişinin açıklamalarına göre Çinli şirketler, kara listeye girdiklerini itiraz etme amaçlı çeşitli avukatlarla iletişime geçmiş durumdalar. Şu anda bu şirketlerin isimleri saklanıyor. Ancak aralarında Huawei’nin olması da yüksek bir ihtimal. Çünkü şirket Google ile ilişkilerini tekrar düzeltmek istediklerini defalarca kez dile getirmişti. Muhtemelen bu davada haklarını arayan şirketlerden biri de Huawei’dir diye düşünüyoruz.

Bakalım önümüzdeki günlerde Biden bu konuya yeni bir düzenleme getirecek mi? Çinli şirketler güvensiz listeden çıkarılıp tekrardan eski günlerine kavuşacak mı? Merakla bekliyoruz…

Advertisement

Haberi Oku
Advertisement
Click to comment

Görüşünü Bildir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Teknoloji Haberleri

Twitter Yeni Bir Özellik İçin Kolları Sıvadı

Yayımlanma

on

twitterr

Twitter, yeni oylama yanıtlama özelliğini test ediyor. Sosyal medya platformu, olumsuz olan oyları yanıtlama özelliğini başlatmayı planlıyor. Yeni olan oylamaları yanıtlama özelliği sayesinde markalar kendilerine uygun olan yanıtları tespit edecekler ve bunu sonucunda kendilerine uygun fikri bularak kendilerini geliştirmeye başlayacaklar.

Twitter, kullanımını yüksek kaliteye çekmek ve kaliteli içerik oluşturan bir sosyal ağ hizmeti verebilmek için geri bildirimde bulunma seçeneğini içeren yanıtların tanıtımını başlıklar altında üç seçenekte belirtti.

Advertisement
twitter 2

Etkileşim Almak ve Vermek

Yeni Twitter özelliği, rakip sosyal medya uygulamalarında bulunan olumlu ya da olumsuz oy verme özelliğinin uygulama içerisinde etkileşimi arttıracağı ve bu etkileşiminin platformun işine yarayacağı tahmin edilmektedir.

Yanıtlama özelliğinin etkileşim arttırması ve fikirlerin ortaya çıkarmasının yanında olumsuz olarak da her türlü görüşün eleştirilmesi için kapı açtığı ve bunun sonucunda insanların küçük düşmesine ya da kırılmasına neden olabileceği düşünülmektedir.

Twitter şimdilik kullanıcılarının bireysel yanıtların gizlemesine ve olumsuz oyların yalnızca sahipleri tarafından görülmesine izin veriyor.

Advertisement

Twitter’ın her yeni özelliği onu diğer sosyal medya platformlarından farklı kılıyor onu daha orijinal ve gerçekçi hale getiriyor, daha fazla etkileşimle de daha fazla kitleye ulaşmayı başarıyor.

Advertisement
Haberi Oku

Teknoloji Haberleri

Apple’dan Cam Tasarımlı iPhone Geliyor!

Yayımlanma

on

Apple e1615573945815

Apple, tamamen cam tasarımlı bir iPhone üzerinde çalışıyor. Her gün yeni özellikleri ve modelleriyle dikkatleri üzerine çeken marka son olarak da tamamen camdan yapılan bir iPhone ile ilgileri çekeceğinin sinyalini verdi.

Apple, her sene ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine cihaz ve aksesuar çeşitleri için patent başvurusunda bulunmaktadır. Başvuruların birçoğu ticari pazarda bitmese de marka bazı patentli özellikleri ürünlerine entegre ediyor. Apple, son patentlerinden birini teslim ederse gelecekte tamamen camdan yapılmış bir iPhone alabiliriz.

Advertisement
iPhone gizlilik
Apple

Cam iPhone Hakkında Bilgi Verildi

Apple, yakın zamanda Amerika Marka Tescili tarafından verilen “cam muhafazalı elektronik cihaz” başlıklı patentinde böyle bir cihazı detaylandırdı. Öncelikle “Patently Apple” sitesi tarafından tespit edildi ve altı taraflı camdan bir akıllı telefon hakkında ayrıntıları içerdi.

Patent, içerisindeki bileşenler için tamamen camdan yapılmış bir iPhone geliştirmek için camın nasıl kavisli, üst üste binmiş, katlanmış ve inceltilmiş olabileceğini açıkladı.

Apple‘ın onarılması amacıyla bir pencereden bileşenlerine nasıl erişilebileceğini ve herhangi bir tarafında kapağını vurgulanacağı düşünülüyor. Patent görüntüleri, cihazdaki yazılım ve kullanıcı arayüzü öğelerinin, kullanıcının elinde nasıl tutması gerektiğini ve nasıl uyum sağlayabileceğini gösteriyor.

Apple; tamamen camdan bir iPhone‘u anlatmanın yanında bir de Apple Watch, Mac Pro ve bir Mac Pro için de camdan bir malzeme düşünülebileceğinin de altını çizdi.

Advertisement

Her çıkardığı model ile akıllı telefon pazarında öncü olan markanın cam tasarımında nasıl bir ses getireceği şimdiden merak konusu olmayı başladı.

Advertisement
Haberi Oku

Teknoloji Haberleri

Apple Çin Pazarındaki Önemli Bir Rakibini Geçti!

Yayımlanma

on

iPhone 14

Apple, Çin pazarında önemli bir büyüme ile popülerliğini arttırdı! Tüm dünyada popüler olan iPhone, Çin’in yerel markaları ile de rekabeti kazanarak bir numaraya yükseldi.

Apple, Vivo’yu Çin’de geçmeyi başardı

Apple ürünlerinin tüm dünyada oldukça popüler olduğunu biliyoruz buna Çin de buna istisna bir durumda değil. Çinli tüketiciler, yerel markaların amiral gemisi akıllı telefonlarını tercih ediyor. Bunun en büyük nedeni maliyettir. Ancak bu durum Apple’ın Ekim ayında Çin pazarındaki en büyük akıllı telefon tedarikçisi olmasının önüne geçemedi.

Advertisement

Apple bu yıl Eylül ayında iPhone 13 serisinin piyasaya sürülmesinden sonra satışlarında bir artış daha yaşadı ve bu satışlar ciddi bir oranda olmasından dolayı göze çarptı. Apple, Vivo‘yu geride bırakarak Ekim ayında Çin’de bir numaralı akıllı telefon tedarikçisi oldu. Marka, 2015 yılı Aralık ayından beri Çin’de ilk kez lider konumuna geldi.

iPhone 13 uzay iletişimi
iPhone 13 LEO

Araştırmalar sonucunda Çin’de Ekim ayının iPhone sevkiyatlarında Eylül ayına kıyasla % 46 artış olduğu görüldü. Bu sırada Çin akıllı telefon piyasası Ekim ayında sadece % 2 büyüdüğü bildirildi. Ekim ayındaki Çin akıllı telefon pazarının sadece %22’lik kısmının Apple aldı. Apple’ın arkasında %20 ile Vivo, %18 ile Oppo, %8 ile de Huawei geldi.

Apple’ın başarası diğer markaların iç pazarındaki düşüşleri etkilemesi kaçınılmaz oldu. Çinli akıllı telefon markaları fotoğraf, video ve daha birçok konuda genel olarak Apple’ın amiral gemilerinden daha iyi performans gösterdiği bilinmektedir bu da ülkede yüksek talep görmesini sağlamaktadır.

ABD yaptırımlarının çiplere erişimi zorlaştırması nedeniyle 5G destekli amiral gemisi telefonları üretmesini engelleyen Huawei için bu durum büyük bir darbe oldu.

Advertisement

Haberi Oku

Trendler