Güncel HaberlerOtomobil

Xiaomi’nin İlk Arabası Hakkında Sevindiren Gelişme

Son birkaç yıldır arabalar üzerine çalıştığı iddia edilen Xiaomi, yakında bu hayalini gerçekleştirecek.

Çinli teknoloji devi Xiaomi, akıllı telefonlardan tutun; tabletler, bilgisayarlar, giyilebilir cihazlar ve çeşitli ev aletlerinin olduğu pek çok kategoride adından sıkça söz ettiriyor. Artık dünyaya nam salmış olan bu firma, hedeflerini daha da yukarıya çıkararak yakında otomobil sektörüne de giriş yapacak. İşte şimdi bu otomobiller hakkında sevindiren açıklamalar var.

Xiaomi Otomobiller Yolda

Yabancı basında ortaya çıkan haberlere göre dev üretici, ilk aracını şimdiden geliştirmeye başladı. Şirket yöneticileri ve konuya aşina olan diğer kişilerin açıklamalarına göre araçların projesi hızla ilerlemeye devam ediyor. Hatta söylentilere göre 1/2 ay içerisinde bu proje hayata geçirilecek ve daha somut olarak görmeye başlayacağız.

Konumlandırma açısından Xiaomi’nin yeni aracı, Çin’de oldukça üst düzey bir üretici olan ”Xiaopeng Motors”’un araçları ile aynı kategoride yer alacak. Güçlü ve üst düzey arabalarıyla tanınan Xiaopeng Motors, görünüşe bakılırsa akıllı telefon üreticisine ilham vermiş gibi…

Hisseler Yükseldi

Otomobil haberlerinin ortaya çıkması, Çinli üreticinin Hong Kong hisselerinin de bir anda yükselmesine sebep oldu. Özellikle ABD davasını da kazanan Xiaomi, şu an için hedeflerinde emin adımlarla ilerliyor.

Araç Sorumlusu Wang Chuan Olacak

Le Jun, Şubat ayı sonlarında Weilai Automobile’in kurucusu Li Bin ile araba yapımı konusunda bir konuşma gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra şirketin kurucusu, geliştirmekte olduğu bu araçları için bir de yakından tanıdığımız Wang Chuan’ı yetkilendirdi. Wang Chuan, araçların gelişim sürecinde yeni teknolojiler, fabrikalar vb. gibi önemli kaynakları aramakla meşgul olacak.

Bakalım Çinli üreticinin ilk arabası resmi olarak ne zaman duyurulacak? Bekleyip görelim.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu