WindowsYazılım

Xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür? Çözüm -1-

Oyunlarda ve uygulamalarda karşımıza çıkan Xinput1_3.dll hatası nedir? Nasıl çözülür? İşte tüm bu sorularınızın cevabı!


Gerek oyunlarda, gerekse programlarda karşımıza çıkan ve kullanıcılara “İllallah” ettiren Xinput1_3.dll hatası nasıl çözülür? Hangi işlemleri yapmamız gerekir? Dll dosyaları nedir? Tüm bu soruların cevabını hazırladığımız “Xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür? Çözüm -1-” adlı yazımızda sizlere aktardık. Eğer yaptığınız işlemler işe yaramaz ise birkaç gün içinde yayınlayacağımız Çözüm -2- rehberimize göz atabilirsiniz.

.dll Dosyaları En Basit Haliyle Nedir?

Eğer bir uygulamaya girmeye çalıştığınızda “Xinput1_3.dll dosyası bulunamadı” tarzında bir uyarı alıyorsanız ve uygulamaya giremiyorsanız bilgisayarınızda bu .dll dosyası eksik demektir. Dll tam ismiyle “Dynamic-link library” olarak literatüre geçerken, anlayacağınız biçimde çalıştırdığınız tüm uygulamaların ihtiyaç duyduğu fonksiyonları içerisinde barındıran bir kütüphanedir. Bu kütüphanede yer alan .dll dosyaları tüm programlar tarafından ortak kullanılır.

Bu da her uygulamanın kendi fonksiyon dosyasını indirmesi yerine tek bir dosyadan faydalanmasını sağlar. Yani bu .dll dosyaları tüm uygulamalar için ortaktır. Bu sebepten ötürü uygulamalar tek bir dosya üzerinde çalışır. Bu da zibilyon tane dosya yerine tek bir dosya ile işlerinizi halletmenize olanak sağlar, bellekten ve performanstan tasarruf ettirir.

Xinput1_3.dll Hatası Nasıl Çözülür?

Bu sorunu çözmek çok basittir. İlk önce yapmanız gereken işlem bilgisayarınızın kaç bit olduğunu öğrenmek. Bunu da “Bilgisayarım>Özellikler” bölümünden öğrenebilirsiniz.

Yazılı Anlatım

  • Bilgisayarınız 32 bit ise buraya, 64 bit ise buraya tıklayın ve .dll dosyasını indirin.
  • İndirdiğiniz .zip dosyasının içindeki “xinput1_3.dll” dosyasını masaüstüne çıkartın.
  • Ardından bu dosyayı kopyalayın ve C:\Windows\System32 klasörüne yapıştırın. Gelen uyarıya “Hedefteki dosyayı değiştir” diyerek işlemi bitiri.
  • Son olarak yine aynı xinput dosyasını kopyalayın ve bu kez C:\Windows\SysWOW64 klasörüne yapıştırın. Gelen uyarıya da az önce yaptığımız gibi “Hedefteki dosyayı değiştir” deyin. Eğer uyarı gelmezse herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.

Görsel Anlatım

  • 112
  • Screenshot 2
  • Screenshot 3
  • 6666
  • 6666

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu