WindowsYazılım

Yeni Windows 10 Güncellemesi Çıktı! Klasik Edge’ye Elveda

Microsoft, eski Edge tarayıcısını da ortadan kaldıran yeni Windows 10 güncellemesini yayınladı...

Popüler tarayıcısı ”Edge” ile yıllarca hüküm süren Microsoft, bugün ki güncelleme ile eski klasik sürümü tüm bilgisayarlardan kaldırdı. Daha önce bu tarayıcıyı sistemlerden kaldıracağını açıklayan şirket, bugün sözünde durdu ve yeni Windows 10 güncellemesi ile klasik Edge tarayıcısının fişini çekti.

Windows 10 Toplu Güncelleme Çıktı

Bugün erken saatlerde Microsoft, beta kanalında 21 H1 sürümünü test eden kullanıcılar da dahil olmak üzere, desteklenen tüm Windows 10 sistemlerine yeni bir güncelleme sundu. Bu toplu güncellemede hiç şüphesiz dikkatleri en çok çeken değişiklik, Edge tarayıcısının klasik sürümünün kaldırılması olabilir.

Artık bugün itibariyle klasik Edge tarayıcısı, yerini yeni Microsoft Edge’ye bıraktı. Eğer sizler Microsoft Edge’nin yeni sürümünü bilgisayarlarınıza hala yüklemediyseniz, güncelleme sonrasında Edge otomatik olarak sistemlerine entegre edilecektir.

Windows Insider kullanıcıları, bugün yayınlanan toplu güncellemeyi  KB5000802 yapı numarasıyla alacak. Güncelleme yüklendikten sonra da Windows 10 Build 19043.867 sürüm numarasına yükseltilecektir. Bahsettiğimiz bu sürümler, 20H1 ve 20H2 toplu güncelleştirmeleri ile tamamen aynıdır.

Windows 10

Tüm bunlara ek olarak Microsoft, yeni güncellemesiyle birlikte önemli bir güvenlik açığını da kapatıyor. CVE-2021-1640’da kaydedilen ”Dosya” bağlantı noktasına gönderilen yazdırma işlemleriyle ilgili sorunları ele alan şirket, yeni sürüm ile bu açığı kapatıyor.

 

Şimdilik yeni Windows güncellemesi hakkında bildiklerimiz bu kadar. Temel olarak Microsoft, bu sürüm ile klasik Edge tarayıcısın fişini çekmekten başka kayda değer faklı bir yenilik getirmiyor. Ancak şirket birkaç ay içinde ”Sun Valley” sürümü ile çok büyük yeniliklere imza atacak. Bu yüzden yeni özellikler için büyük güncellemeyi bekleyin.

Okan Güleş

Çukurova Üniversitesinde okuyup, teknolojiye ve yazılıma merak salan maceracı bir editör.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu